Eroici la curtea “Regelui”! Revenită în Liga 1, UTA a scos un egal mare la Viitorul

Prestaţie eroică şi admirabilă a UTA-ei, plus un rezultat pe măsură, la revenirea în Liga 1! Arădenii au scos, astăzi, un excelent 1-1 pe terenul Viitorului, unde se câştigă foarte greu puncte. Practic, “Bătrâna Doamnă” s-a îmbrăcat în haine de gală la curtea “Regelui” şi în ciuda căldurii infernale şi a valorii adversarei, nu a dezamăgit, oferind o replică bună recentei campioane a României. Prima repriză de la Ovidiu, cu cei doi Gică, Hagi şi Popescu în tribuna oficială, a fost destul de echilibrată, cu o posesie net superioară pentru Viitorul, dar cu ocazii mai mari în dreptul UTA-ei şi cu două goluri pe final de mitan. Aşa cum era de aşteptat, gazdele au preluat iniţiativa din start, dar s-au lovit de un zid defensiv bine pus la punct de Laszlo Balint, antrenorul echipei arădene citind desenul tactic al adversarei. UTA a stat bine în teren, aglomerând jocul în preajma careului, dar pe de altă parte a fost atentă şi pe benzi, de unde tehnicii şi rapizii jucători ai Viitorului putea aduce pericol. Deşi a dominat teritorial, echipa gazdă a avut doar două semi-ocazii, prin Bodişteanu şi Boboc, şuturi parate însă de Moldovan, sigur între buturi în primele 45 de minute. În schimb, UTA a fost mai periculoasă, iar Bustea – minutul 12, cu un şut peste poartă din 16 metri, după o frumoasă acţiune în viteză şi Ioniţă – minutul 41, aproape de un eurogol, cu un şut ce a ocolit de puţin poarta Viitorului, puteau deschide scorul. Deşi prima parte se îndrepta spre un scor alb, ultimele trei minute au fost animate şi au adus două goluri.

UTA a ştiut să sufere şi a lovit prin golgheterul său

Mai întâi, Viitorul a deschis scorul în minutul 43, dintr-un penalty scos de Bodişteanu – faultat clar în careu de Albu – şi transformat precis de Gabi Iancu. Acelaşi Albu şi-a răscumpărat greşeala peste doar un minut, centrând ideal de pe dreapta pentru Buhăcianu, care nu l-a iertat pe Cojocaru, cu un şut plasat din careu. Un 1-1 meritat la pauză, cu o UTA sigură şi motivată, ce dădea impresia că poate obţine un rezultat pozitiv pe litoral. Gyuszi Balint a schimbat la pauză şi l-a aruncat în luptă pe Ursu, în locul juniorului Tescan, pentru o viteză mai mare pe faza de atac. Viitorul a fost mai insistentă în debutul reprizei secunde, dar prima ocazie a venit abia în minutul 61, când Ghiţă, nemarcat în trei metri, a irosit cu nonşalanţă poate şansa meciului: fundaşul central al gazdelor a reluat mult pe lângă poartă în loc să pună latul pentru 2-1, în urma unei lovituri libere bine executate de Măţan.

Lecţie tactică oferită de Balint, apărarea la înălţime!

Accidentarea lui Tomozei i-a dat puţin planurile peste cap antrenorului de la UTA, care l-a trimis pe stânga pe Simo, iar pe dreapta a trecut Bustea. Viitorul a continuat să preseze, Louis Munteanu a centrat periculos în faţa porţii, dar nimeni nu a apărut periculos în faţa porţii. Peste un minut, Iancu putea bifa dubla, dar şutul său din 16 metri a trecut milimetric alături. Morar şi Melinte au venit cu forţe proaspete de pe bancă, dar UTA nu a mai avut puterea să ţină de minge şi să fie periculoasă. Practic, singura apariţie arădeană periculoasă din partea a doua s-a consemnat  în minutul 78, când Ioniţă l-a servit excelent pe Morar, dar nou intratul a înălţat zmeul de la 20 de metri. Pe final s-a accidentat şi Ioniţă, înlocuit de Cipri Rus, iar forcingul celor de la Viitorul a fost tot mai intens.

Un punct excelent pentru moral

Ritmul de Liga 1 s-a resimţit la UTA, dominată pe final, dar arădenii s-au luptat admirabil. Măţan l-a încercat pe Moldovan, tânărul portar al arădenilor fiind la înălţime, iar în prelungiri UTA a stat mai mult în terenul adversarei. După trei cornere era să şi dea lovitura prin Melinte, blocat de Boboc. Finalul a consemnat un punct mare pentru “Bătrâna Doamnă”, eroică şi determinată la revenirea după 12 ani, în elita fotbalului românesc. Iar o primă impresie pozitivă a venit chiar la curtea “Regelui” Hagi! Vineri, 28 august, este ziua inaugurării noului stadion, iar UTA vrea să onoreze momentul cu o victorie în faţa Voluntariului.

Formaţii:

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Mladen, Ghiţă, De Nooijer – Matei (83 Ciobanu), Artean, Bodişteanu (65 Victor Fernandez) – Iancu, Munteanu (72 Ganea), Măţan.

UTA: Moldovan – Tomozei (64 Rumpoulakou), Benga, Ilie, Bustea – Albu, Roșu (68 Melinte) – Tescan (46 Ursu), Ioniță (83 Cipri Rus), Buhăcianu – Hora (68 Morar).

Arbitri: Marcel Bîrsan – Bogdan Gheorghe (ambii din București), Ferencz Tumyogi (Zalău). Rezervă: Adrian  Cojocaru (Galați).Observator FRF: Alexandru Deaconu (București).