Englezii, la putere! Arsenal şi Chelsea joacă finala Europa League

Arsenal s-a calificat, joi seara, în finala Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia spaniolă Valencia CF cu scorul de 4-2 (1-1), în deplasare, în manşa secundă a semifinalelor. ”Tunarii” câştigaseră şi meciul tur, cu scorul de 3-1, şi vor juca finala, pe 29 mai, la Baku. Gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang, autorul unui hat-trick (17, 69, 88), şi francezul Alexandre Lacazette (50) au marcat pentru londonezi. Kevin Gameiro, care a împlinit 32 de ani în ziua meciului, a înscris ambele goluri ale ”liliecilor” (11, 58). Arsenal a câştigat în 1970 Cupa UEFA, competiţie căreia i-a succedat Europa League, iar în 2000 a pierdut finala în faţa echipei Galatasaray.

Chelsea s-a calificat şi ea în finala Europa League, după ce a învins formaţia germană Eintracht Frankfurt cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, în manşa a doua a semifinalelor competiţiei, terminată la egalitate, 1-1, după prelungiri. Chelsea a obţinut biletul pentru o finală londoneză, cu Arsenal, pe 29 mai, la Baku, Eden Hazard marcând lovitura de departajare decisivă. În tur, scorul a fost 1-1.

Chelsea a deschis scorul pe Stamford Bridge prin Ruben Loftus-Cheek (28), dar Eintracht a restabilit egalitatea după pauză, prin Luka Jovic (49). Meciul de pe Stamford Bridge a fost arbitrat de românul Ovidiu Haţegan.

După ce două formaţii engleze s-au calificat în finala Ligii Campionilor, Liverpool şi Tottenham, alte două formaţii din Albion vor juca finala Europa League, Arsenal şi Chelsea.