Elevii din Șiria au învățat despre protecția mediului de la comisarii Gărzii Naționale de Mediu

Elevii din Șiria au învățat despre protecția mediului de la comisarii Gărzii Naționale de Mediu
Cu prilejul Zilei Gărzii Naționale de Mediu, marcată anual în 12 martie, comisarii Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Arad au organizat o serie de activități dedicate educației pentru protecția mediului.
Primele acțiuni au început încă din 11 martie 2026, în localitatea Șiria, unde aproximativ 80 de elevi ai Școlii Gimnaziale „Ioan Slavici” au participat la un eveniment organizat de comisarii GNM Arad, desfășurat pe terenul din proximitatea localității.
În cadrul întâlnirii, elevii au avut ocazia să descopere modul în care tehnologia este utilizată în activitatea de monitorizare a mediului. Comisarii au demonstrat utilizarea dronei din dotare, echipament folosit pentru identificarea depozitărilor ilegale de deșeuri și pentru verificarea unor zone greu accesibile.
Interesul manifestat de elevi, întrebările adresate și curiozitatea lor au evidențiat importanța educației de mediu în rândul generațiilor tinere. Reprezentanții Gărzii de Mediu au subliniat că implicarea tinerilor este esențială pentru protejarea mediului și pentru construirea unei comunități responsabile.
Prin astfel de activități, Garda Națională de Mediu își propune să apropie elevii de problematica protecției mediului și să le transmită mesajul că fiecare persoană are un rol important în menținerea unui mediu curat.
Reprezentanții instituției au subliniat că educația de mediu începe prin implicarea comunității și a generațiilor tinere, acestea fiind cheia unui viitor mai curat și mai responsabil.