Egalul ce a mulțumit pe toată lumea. UTA va juca cu Buzăul la baraj, Chindia a retrogradat!

UTA avea nevoie de doar un punct în ultima etapă a play-out-ului Superligii, pentru a-și asigura locul 13 în clasament și a nu mai depinde de rezultatul de la Târgoviște. De asemenea, cu remiza din această seară în fața FCU Craiova 1948, scor 1-1, arădenii au evitat o adversară periculoasă la baraj, Dinamo sau Oțelul și și-au asigurat una mai accesibilă, Gloria Buzău! De cealaltă parte, Craiova lui Mititelu câștigă play-out-ul și va juca barajul pentru Conference League pe teren propriu, cu FC Voluntari. Peste 10.000 de suporteri au fost alături de roș-albi pe Arena Francisc Neuman, pentru a-i conduce spre un rezultat pozitiv, iar Rednic a început cu o formulă ofensivă. Startul jocului a fost cumva anticipat, cu ambele echipe precaute, preocupate în primul rând să nu primească gol. S-a jucat destul de slab în prima parte, mai mult între cele două careuri de 16 metri, fără niciun fel de pericol pentru cei doi portari. Așa s-a mers până la pauză, la cabine intrându-se cu scor alb. Lucrurile s-au schimbat în mitanul secund, când au apărut și golurile. Ubbink l-a angajat excelent pe Vukcevic pe dreapta, acesta a pătruns în careu, a șutat puternic, dar Gurău a scos miraculos. Din cornerul rezultat s-a făcut, totuși, 1-0. În minutul 48, Rareș Pop a centrat din corner, iar Postolachi, din fața careului mic, a trimis cu capul sub bară! UTA putea face 2-0 în minutul 58, dar Ubbink a nimerit bara, cu un șut de la 18 metri.

Postolachi a deschis scorul, dar oltenii au egalat prin Van Durmen!

Postolachi a mai marcat o dată, dar golul a fost anulat după consultarea VAR, în minutul 64. Scăpați cu fața curată, oltenii au egalat după o fază a nou intratului Bahassa, care a pătruns în careu, i-a pasat perfect lui Van Durmen, acesta marcând din fața careului mic. Gurău a mai avut un reflex salvator la bomba lui Batha, din 30 de metri, iar în minutul 89 stadionul a înghețat: Baeten a scăpat singur cu Iacob, dar în loc să șuteze în poarta goală a trimis mingea prin fața porții, fără niciun rezultat! În prelungiri nu s-a mai jucat nimic și s-a terminat cu remiza scontată și așteptată mai de toată lumea, 1-1, punct convenabil ambelor formații. FC Argeș a prins in extremis barajul, câștigând clar acasă, 3-0, în fața unei Petrolul venită în excursie în Trivale, nu același lucru putându-se spune despre FC Voluntari, care a încurcat Chindia, 2-2, chiar la inaugurarea stadionului și a retrogradat-o în Liga a II-a. Au retrogradat direct Mioveni și Chindia, iar UTA și FC Argeș merg în baraje! Piteștenii lui Vintilă nu vor avea o misiune ușoară la barajul de menținere, în fața lui Dinamo sau Oțelul, în funcție de rezultatele din ultima etapă a play-off-ului din Liga a II-a.  (foto: UTA Arad, facebook)

UTA: Iacob – Vukcevic, Benga (Chindriș), Hoxhallari, Abeid (Dobrescu) – R. Pop (Șteau), Batha, Ubbink, Stahl (Anton) – Otele (Roger), Postolachi.

FC U Craiova: Gurău – Negru, Rui Duarte, Huyghebaert – Albu, Achim – Baeten, Piccolomo (Van Durmen), Ganea (Bahassa), Mascarenhas – Chițu.

Au arbitrat: Fl. Andrei (Tg. Mureș) – la centru, F. Tunyogi (Zalău), I. Dumitru (Gherghița) – asistenți.