Echipele românești, fără victorie în prima manșă a play-off-ului din Conference League

FCSB a fost învinsă cu scorul de 2-1 (2-1) de echipa norvegiană Viking Stavanger, joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în prima manşă a play-off-ului Europa Conference League la fotbal. FCSB a deschis scorul foarte rapid, în minutul 3, prin Florinel Coman, care a trimis în plasă mingea revenită din transversală după lovitura de cap a fostului utist, David Miculescu. Viking a punctat însă de două ori după ezitări ale defensivei gazdelor, în minutul 5, prin Kevin Aleksander Kabran şi în minutul 35, prin Sondre Flem Bjoershol. Returul va avea loc pe 25 august în Norvegia. CS Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu echipa israeliană Hapoel Beer-Sheva, 1-1 (0-0), tot aseară, pe Stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin, în prima manşă a play-off-ului Europa Conference League. A ieșit remiză, prin reușitele lui Andrei Ivan (75 – penalty) și Rotem Hatuel (70), într-un meci pe care ambele formaţii l-au încheiat în zece oameni. Situaţia din teren s-a schimbat după eliminarea lui Paul Papp, în pauza meciului, după un incident petrecut pe tunelul de la vestiare.

FCSB a pierdut acasă cu vikingii, remize pentru CFR și Craiova!

Craiova a egalat destul de repede, după ce Creţu a fost faultat în careu de Elhamed (73), care a primit al doilea cartonaş galben. Ivan a transformat penalty-ul şi a restabilit egalitatea, 1-1. Manşa secundă va avea loc pe 25 august, la Beer-Sheva. CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul cu formaţia slovenă NK Maribor disputat, joi seara, pe Stadion Ljudski vrt din Maribor, în prima manşă a play-off-ului Europa Conference League. Campioana României a preluat controlul jocului încă din startul partidei de la Maribor, reuşind să împingă adversarul spre propria poartă, fără însă să fie precisă la finalizare. Partida din manşa secundă a play-off-ului Conference League este programată, joi, 25 august, de la ora 20:00, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca. (foto: gsp.ro)