Echipele lui Ianis Hagi și Sorescu au acces în play-off-ul Ligii Campionilor

Rakow Czestochowa şi Glasgow Rangers s-au calificat, marţi seara, în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, după rezultate pozitive obţinute în deplasare, în manşa secundă a turului al treilea preliminar. Campioana Poloniei a dispus de Aris Limassol cu 1-0, în deplasare, după ce câştigase şi pe teren propriu, cu 2-1. Fundaşul român Bogdan Racoviţan a fost integralist la Rakow, iar mijlocaşul Deian Sorescu a intrat în min. 53. Rangers a remizat în deplasare cu Servette Geneva, 1-1, după ce vicecampioana Scoţiei se impusese în meciul de la Glasgow cu scorul de 2-1. Internaţionalul român Ianis Hagi a fost şi de această dată rezervă la Rangers. FC Copenhaga a avut nevoie de lovituri de departajare (4-2) pentru a trece de Sparta Praga, după ce scorul a fost egal, 3-3, la capătul prelungirilor. Feroezii de la KI Klaksvik au cedat după prelungiri în faţa echipei Molde FK, 0-2, după ce insularii câştigaseră în prima manşă cu 2-1. Klaksvik va evolua în play-off-ul Europa League.

Olympique Marseille a fost eliminată dramatic de Panathinaikos!

Panathinaikos a eliminat-o dramatic pe Olympique Marseille din Liga Campionilor, după ce s-a impus cu 5-3 la loviturile de departajare. Pao s-a impus în prima manşă cu 1-0, iar OM avea 2-0 după prima repriză, prin ”dubla” gabonezului Pierre-Emerick Aubameyang (2, 45+1). Echipa greacă a reuşit in extremis să trimită meciul în prelungiri, după un penalty transformat de Fotis Ioannidis (90+9 – penalty). Olympique a marcat un gol prin Vitinha (110), dar a fost anulat de VAR, astfel că soarta calificării s-a decis la penalty-uri.

Rezultatele de marţi:
Sparta Praga (Cehia) – (+) FC Copenhaga (Danemarca) 3-3, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare (0-0, în prima manşă)
Aris Limassol (Cipru) – (+) Rakow Czestochowa (Polonia) 0-1 (1-2, în prima manşă)
Sturm Graz (Austria) – (+) PSV Eindhoven (Olanda) 1-3 (1-4, în prima manşă)
(+) Molde FK (Norvegia) – KI Klaksvik (Feroe) 2-0, după prelungiri (1-2, în prima manşă)
(+) Galatasaray Istanbul (Turcia) – Olimpija Ljubljana (Slovenia) 1-0 (3-0, în prima manşă)
TSC Backa Topola (Serbia) – (+) Sporting Braga (Portugalia) 1-4 (0-3, în prima manşă)
Olympique Marseille (Franţa) – (+) Panathinaikos Atena (Grecia) 2-1, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare (0-1, în prima manşă)
(+) Maccabi Haifa (Israel) – Slovan Bratislava (Slovacia) 3-1 (2-1, în prima manşă)
Servette Geneva (Elveţia) – (+) Glasgow Rangers (Scoţia) 1-1 (1-2, în prima manşă)
Dinamo Zagreb (Croaţia) – AEK Atena (Grecia) 1-2

Meciul AEK – Dinamo Zagreb, din manşa secundă, va avea loc pe 19 august. Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off-ul Ligii Campionilor. (agerpres)