Echipele juvenile arădene s-au remarcat la Cupa de Vară Atletico

Arena „Motorul” din Aradul Nou a găzduit, sâmbătă și duminică, ediția cu numărul 19 a „Cupei de Vară Atletico”. Au participat 34 de echipe, de la 15 cluburi, inclusiv din Ungaria și Serbia.

Categoria 2008

Cu victorii pe linie, UTA a terminat prima, cu 15 puncte. Antrenorul Ioan Herman a contat pe următorii: Faur, Cîrlan, Glevan, Țole, Cismaș, Dolga, Ronai, Dronca, Moisa, Corchiș, Aslău, Ciubotaru, Șușca, Cioară.

CS Atletico Arad s-a clasat pe locul 2: Pop, Berar, Buza, Bundik, Vid, Bota, Popa, Leș, Bokșe, Iordăchescu şi Schreiber. Antrenor: Diarra Abdoulaye

CSȘ Arad a încheiat pe locul 3: Radu, Junc, Gircuț, Tănăsie, Ioniță, Donca, Colonescu, Ancateu, Gherman, Barta, Gheorghe. Antrenor: Donca Dinu

Jucătorul turneului a venit tot de la UTA, el fiind Sebastian Corchiș.

Categoria 2009

Viitorul Arad nu a avut nici ea adversar, elevii lui Flavius Pavel câștigând meciul care conta, contra celor de la Ghiroda, cu 3-1. Lotul campionilor: Fador, Popian, Pocrișer, Tănasă, Iorgov, Șulea, Catanzariti, Moni, Antochi, Stoica, Sârb.

Cel mai bun jucător al turneului a fost Radu Iorgov (Viitorul).

Categoria 2010

La această categorie de vârstă Aradul a fost reprezentat doar de UTA, care a terminat pe locul 3. Învingătoare a fost echipa ACS „Poli” Timișoara, care a câștigat  toate partidele. Antrenorul Marcel Barna i-a avut în lot pe următorii: Tiriteu, Țăran, Bujan, Buhăceanu, Mereu, Nechita, Plămădială, Botaș, Pîrvu, Marinescu.

Tot câștigătoarea a dat și cel mai bun jucător, Darius Marinescu.

Categoria 2011

Atletico Arad a câștigat meciurile pe linie, impunându-se la scor în majoritatea meciurilor. Antrenorul Mihai Roșca s-a bazat pe: Madoș, Funău, Buzea, Popa, Baltag, Gallizioli, Barta, Roman, Borlan, Burchardt.

ACS Viitorul Arad, ocupantă a locului secund, echipă pregătită de Flavius Moisa şi Adrian Sas, a evoluat în componenţa: Glevan, Paven, Cittadino, Buljan, Herlo, Olariu şi Urs.

Pe locurile 3, respectiv 7, UTA Arad – cu două echipe la această categorie – antrenori Abdoulaye Diarra şi Cristian Ţigan, a aliniat următorul lot: Ardeu C., Ardeu I., Fîc, Rozniciuc, Vonea, Dinu, Vlad, Gheorghiu, Giurgiu, Iordache, Pop, Popa, Farcaș, Szabo şi Păulișan.

Jucătorul turneului a fost Darius Popa (Atletico).

Categoria 2012

Ultima categorie de vârstă a adunat la start cele mai multe echipe, fiind necesară împărțirea în două grupe. La final, CSC Ghiroda a ieșit învingătoare în marea finală în fața celor de la UTA, cu 2-1.

UTA Arad, loc 2: Rada, Mănuță, Dan, Freisinger, Popescu, Deac, Talpaș, Mustață, Petrar. Antrenor: Țigan Cristian, Abdoulaye Diarra

CS Atletico Arad, loc 3: Crișan, Beserman, Secianschi, Oprea, Fricățel, Vulpe, Reinhardt, Rus, Dumitrache, Gorea, Lazărescu şi Fărcuți. Antrenor: Roșca Mihai

Cel mai bun jucător al finalei a fost Sebastian Semenescu.