Echipa arădencei Dodean a ratat dramatic calificarea în semifinalele Ligii Campionilor

Dramatism total în trei din cele patru sferturi de finală feminine ale Ligii Campionilor la tenis de masă. Echipa arădencei Daniela Monteiro Dodean, TT Saint Quentin (Franța) a reușit să întoarcă înfrângerea din tur de la Linz Froschberg (Austria), câștigând la același scor pe teren propriu, 3-1. S-a ajuns la meciul de aur, cu trei confruntări de un singur set, în care oaspetele au tranșat disputa. Dodean a cedat în ambele jocuri disputate, 0-3 la seturi cu Suthasini Sawettabut și apoi la scorul de 1-1 în meciul de aur, în decisiv, 6-11 cu croata Ivana Malobabic. Suedeza Linda Bergstrom, cu două victorii și rusoaica Polina Mikhailova, tot cu două succese, au punctat pentru gruparea din Hexagon. Surpriza sferturilor s-a consemnat tot în Franța, unde Adina Diaconu și formația franceză Metz TT, vicecampioane en-titre, au pierdut surprinzător calificarea în semifinale.

Echipele lui Dodean și Diaconu, eliminate în meciul de aur!

Metz a cedat acasă cu 3-1, în returul cu SKST Plus Hodonin, după ce câștigase cu același scor turul din Cehia. Diaconu a pierdut ambele meciuri disputate, ajungându-se și aici la meciul de aur. Metz a pierdut primele două confruntări și a fost eliminată! În semifinale s-au calificat în schimb două românce: Camelia Iacob (o victorie în retur), cu Etival ASRTT (Franța), 3-1 și 3-2 cu TTC Novi Sad (Serbia) și Eliza Samara (o victorie și două înfrângeri în retur), cu deținătoarea trofeului, Tarnobrzeg (Polonia), 3-2, 2-3 și 2-1 în meciul de aur, cu ASD Quattro Mori (Italia).