Echipa arădencei Daniela Monteiro Dodean s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor!

Echipa arădencei, TT Saint Quentin (Franța), a terminat a doua grupa D din principala competiție europeană inter-cluburi din tenisul de masă feminin. Dodean și-a adus și ea contribuția la victoria de aseară, de pe teren propriu, în ultimul meci al grupei, 3-0 cu Moravsky Krumlov din Cehia. Jucătoarea legitimată și la CSM Arad s-a impus cu 3-0 la seturi (10, 8, 5) în disputa cu Valeriia Shcherbatykh, celelalte două puncte fiind aduse de tânăra franțuzoaică Camille Lutz, tot 3-0 cu Ekaterina Chernyaskaya și luxemburgheza Sarah De Nutte, 3-0 cu Mitsuki Yoshida. Din păcate, înfrângerea din deplasarea de etapa trecută, 0-3 cu favorita grupei, Linz Froschberg (Austria), meci la care Dodean a lipsit din cauza unor probleme de sănătate, a fost decisiv în privința locului 1 din grupă, adjudecat la setaveraj de austriece.

Dodean a punctat în victoria importantă din ultimul meci al grupei

Saint Quentin câștigase 3-0 în fața lui Linz, în turul din Franța, dar adversara a luat două seturi în plus în meciurile directe, având și două victorii la zero obținute cu Krumlov, în vreme ce gruparea din Hexagon s-a impus ceva mai greu, 3-2 în deplasarea din Cehia. Saint Quentin termină pe locul 2 grupa D, cu 7 puncte și se califică în sferturile de finală din Liga Campionilor, fază care își va consuma meciurile în luna februarie a anului viitor. (foto: TTSQ, facebook)