Echipa arădencei Dana Dodean a învins campioana Franței, în derby-ul celui mai tare campionat din Europa

Jucătoarea arădeană de tenis de masă Daniela Monteiro Dodean și-a arătat clasa și în derby-ul campionatului din Hexagon, cel mai puternic la ora asta din Europa. Echipa ei, TT Saint Quentin, s-a impus aseară cu un categoric și totuși neașteptat 3-0 la general în derby-ul rundei a opta, în fața lui TT Metz, nimeni alta decât campioana en-titre a Franței, neînvinsă până ieri în PRO Dames și vicecampioană continentală în exercițiu! Practic, Metz avea până aseară 13 victorii din tot atâtea meciuri, incluzând aici și disputele din grupa celei mai puternice competiții europene inter-cluburi. Cele două sfertfinaliste de Liga Campionilor din acest sezon s-au înfruntat la Saint Quentin, acolo unde gazdele au făcut legea, cu un punct prețios adus chiar în debut de Dana Dodean (36 de ani împliniți pe 13 ianuarie), învingătoare cu 3-0 (9, 4, 6) la seturi în fața valoroasei Christina Kalllberg, actualmente locul 81 mondial! Celelalte două victorii ale formației arădencei au fost obținute de suedeza Linda Bergstrom, 3-1 la seturi cu Mariia Tailakova și de rusoaica Polina Mikhailova, 3-2 la seturi în cel mai tare duel al confruntării cu românca Adina Diaconu, componentă de bază a naționalei.

Dodean a învins cu 3-0, iar Saint Quentin trece lider!

Cu această victorie prețioasă, Saint Quentin devine liderul puternicului campionat al Franței cu doar o etapă înainte de finalul sezonului regulat, bilanț egal cu rivala sa, TT Metz (n.n. echipă pentru care a evoluat în trecut și Dodean), nouă victorii și o singură înfrângere! În ultima rundă, Saint Quentin are deplasare ușoară în 6 februarie pe terenul echipei clasate pe locul 10, Grand Quevily, bilanț de două victorii și opt eșecuri, astfel că are toate șansele să încheie prima înaintea play-off-ului. Până atunci însă, echipa lui Dodean are misiune grea în sferturile de finală din Liga Campionilor, urmând s-o înfrunte pe Linz Froschberg (Austria), miercuri, 31 ianuarie, în deplasare și 4 februarie, acasă.

Urmează dubla din sferturile Ligii Campionilor, cu Linz

În sferturi va juca și Metz, împotriva cehoaicelor de la Plus Hodonin, în 31 ianuarie în deplasare și apoi pe 3 februarie, pe teren propriu. Franța are trei sfertfinaliste în Ligă, Etival urmând să joace cu sârboaicele de la TTC Novi Sad. În cazul unei calificări, Dodean ar putea-o înfrunta în semifinale pe fosta și buna sa colegă și prietenă, Eliza Samara, componentă a campioanei en-titre a Europei, Enea Siarkopol Tarnobrzeg (Polonia). (foto: TTSQ, facebook)