Echilibru în patru din cele cinci baraje pentru Liga a II-a! Corvinul este aproape de promovare

Miercuri, 8 iunie, vom afla numele celor cinci echipe promovate în campionatul Ligii 2, în ediția 2022-2023. Meciurile tur din faza finală a barajului de promovare au avut loc sâmbătă, iar returul se joacă peste patru zile, în data de 8 iunie, de la ora 17:30. În prima manşă, Progresul Spartac a reușit scorul zilei, 4-0 în deplasare cu CS Tunari, astfel că e ca şi promovată. CSM Slatina, pentru care au evoluat și arădenii Toma, D. Oprescu și Deta și AFC Odorheiu Secuiesc au terminat la egalitate, scor 0-0, în timp ce CS Hunedoara a trecut cu 2-1 de Minaur Baia Mare, cu un gol marcat pe final. Golul victoriei a purtat semnătura lui Alexandru Mogoș, mijlocașul central ncare a dat probe i la UTA în vara anului trecut.

CSC Dumbrăviţa, performera play-off-ului din seria C8, cu Lipova şi Crişul printre protagoniste, a ținut-o în șah pe teren propriu pe CSM Reșița, echipa lui Dan Alexa, scor  0-0. În schimb, pe Municipalul din Botoşani, Dante a condus-o pe SC Oțelul Galați la pauză, însă trupa lui Dorinel Munteanu a reușit în repriza secundă egalarea, la 1-1. Tabloul primei manșe a finalelor pentru promovarea în Liga 2-a arată aşa:

Arnăutu 15, Mogoș 89 / R. Jairo (autogol) 12

Învingătoarele din cele cinci partide din runda finală a barajului, în urma disputării dublei manșe, vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2022-2023 al Ligii 2. Și învinsele ar putea urca, totuși, în eșalonul secund, după ce FRF a stabilit criterii suplimentare de atribuire a posibilelor locuri vacante rămase pentru ediția 2022-2023.