E din nou sărbătoare, acasă la UTA! Arădenii au zburdat în fața celor de la Sepsi

UTA a marcat cum se cuvine revenirea pe Arena “Francisc Neuman”, după un exil de aproape patru luni ca urmare a lucrărilor la suprafața de joc. Arădenii au obținut o victorie importantă, 2-1 cu Sepsi, în cadrul etapei a 23-a din Superligă, pe noul gazon-biliard de la Arad. Eric Omondi şi Diogo Rodrigues au înscris pentru UTA, iar golul oaspeților a fost marcat de Marius Ştefănescu, din penalty. Meciul a început tare încă din start, cu multe ocazii la cele două porți. Omondi a ratat dintr-o poziție excelentă, trimițând alături cu capul, același kenyan irosind un contraatac în superioritate numerică. De cealaltă parte, Ştefănescu şi Matei l-au testat pe Kucher, dar ucraineanul avea să facă un meci mare. UTA a reuşit să deschidă scorul în minutul 35, și cu puțin noroc: Fabry a tras de la 18 metri, iar balonul a fost deviat de Omondi şi l-a păcălit pe portarul Niczuly. Arădenii au fost extrem de aproape să îşi dubleze avantajul înainte de pauză: după un corner, Benga a deviat spre poartă, iar Ciobotariu a respins de pe linie, pentru ca la aceeași fază lovitura de cap a lui Micovschi să fie respinsă din nou din fața porții, de data aceasta de Oteliță. Repriza s-a încheiat cu avantaj minim pentru arădeni, care pur și simplu au zburdat în primele 45 de minute. Tot UTA a început mai bine și mitanul secund, iar Fabry l-a testat pe Niczuly cu un şut de la distanță respins cu greu de goalkeeperul covăsnenilor. Ocazia a anunțat reușita superbă din minutul 50, când Diogo Rodrigues a făcut 2-0: portughezul a intrat în careu din partea stângă după o combinație cu Micovschi şi a marcat cu un şut la colțul lung din 13 metri. În minutul 59, Fabry a înscris din nou cu un şut deviat, dar golul a fost anulat pentru offside după o verificare în camera VAR.

Victorie meritată, dar s-a tremurat până în final: Kucher și Diogo au ținut punctele la Arad

După un minut, Sepsi a primit penalty, dar arbitrajul video a intervenit din nou, de data asta în favoarea UTA-ei. “Centralul” Florin Andrei şi-a schimbat decizia după ce a urmărit faza pe monitor, acordându-i cartonaş galben pentru simulare lui Debeljuh. Oaspeții au primit până la urmă penalty în minutul 81 pentru un henț în careu comis de Conte, dar tot la sesizarea celor din camera VAR. Ştefănescu a transformat precis şi a redus din diferență. Utiștii aveau să tremure pe final, când Rednic a schimbat neinspirat și s-a baricadat în apărare. În prelungirile parcă fără de sfârșit, deși ele au fost justificate ca urmare a celor trei faze în care s-a consultat VAR-ul, providențialul Kucher a avut o triplă intervenție şi a reuşit să o țină pe UTA în avantaj, la o ocazie rarisimă în care  Ștefănescu a trimis peste poartă din șapte metri, după respingerile repetate ale portarului echipei arădene. “Roş-albii” au rezistat eroic până la final şi au luat trei puncte importante dintr-un meci ce se anunța foarte dificil. În runda următoare, utiştii vor juca în deplasare cu Universitatea Cluj, duminică, 4 februarie, de la ora 13:00. Să mai spunem că aproximativ 8000 de spectatori au ținut să fie aproape de UTA la revenirea acasă, iar înaintea meciului s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Iosif Lereter, căpitanul UTA-ei de la ultimele titluri de campioană. Totodată, peluza arădeană și-a luat rămas bun și de la Alex Beldea, care a decedat la doar 28 de ani. (sursă foto: UTA Arad)

Formații:

UTA: Kucher – Căpuşă, Conte, Benga, Rodrigues – C. Mihai (R. Pop 62), Freitas – Micovschi (Ofosu 90+6), Fabry (Stolnik 71), Omondi (Lopez 62) – Luckassen (Cooper 90+6). Antrenor: Mircea Rednic

Sepsi: Ro. Niczuly – Oteliță (Popsa 77), Kecskes (Ninaj 67), D. Ciobotariu, F. Ștefan – Rodriguez (Safranko 67) – Ștefănescu, N. Păun, C. Matei (Kallaku 67), R. Varga (K. Varga 46) – Debeljuh. Antrenor: Bernd Storck

Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureş) – Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Mihăiță Necula (Bucureşti). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare)

Camera VAR: Sorin Costreie (Voluntari), Ferencz Tunyogi (Zalău). Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timişoara). Observator LPF: Octavian Goga (Brașov).