După Ronaldo, Messi e şi el „out” din Champions League! PSG i-a interzis remontada Barcei

FC Barcelona a ratat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a remizat în deplasare cu Paris Saint-Germain, 1-1, miercuri seara, în manşa secundă a optimilor. PSG, finalista ediţiei trecute a competiţiei, a obţinut calificarea graţie victoriei cu 4-1 din tur. Barca nu a mai reuşit o ”remontada” ca în 2017 (de la 0-4 la 6-1). PSG a reuşit să deschidă scorul prin Mbappe, care a transformat un penalty în minutul 30, dar Barcelona a egalat şapte minute mai târziu, printr-un şut formidabil al lui Messi, de la 25 de metri. Vedeta catalanilor a ratat, apoi, un penalty acordat în prelungirile primei reprize, şi i-a prilejuit o intervenţie remarcabilă lui Navas, care a respins în bară. Pentru Barcelona a însemnat cea mai timpurie eliminare din competiţie din ultimii 15 ani.

Liverpool, mult mai bine în UCL decât în campionat

Liverpool s-a calificat şi ea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe RB Leipzig cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, la Budapesta, într-un meci considerat pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor. ”Cormoranii” s-au impus cu acelaşi scorul ca în tur (tot la Budapesta), golurile fiind marcate de aceiaşi jucători, Mohamed Salah (60) şi Sadio Mane (74). Câştigătoarea competiţiei în 2019 a părut să fi depăşit momentul dificil prin care a trecut, cu opt înfrângeri în ultimele sale 12 partide. Până acum, mai departe avansează Dortmund, FC Porto, FC Liverpool şi PSG. Săptămâna viitoare vom afla şi numele ultimelor patru sfertfinaliste din competiţie. (agerpres)