Duminica UTA-ei: echipa U18 a învins FCSB cu 3-0 și s-a calificat în finala Ligii de Tineret!

Astăzi au avut loc partidele retur din cadrul semifinalelor Ligii de Tineret, competiție aflată la primul sezon. UTA Arad și Universitatea Craiova sunt formațiile ce vor lupta pentru titlul de campioană și dreptul de a reprezenta România în UEFA Youth League în următorul sezon.

UTA Arad – FCSB 3-0

În tur: FCSB – UTA Arad 1-1

Arădenii au rezolvat problema calificării încă din prima repriză a meciului de pe Motorul, având la pauză un avantaj de 3 goluri pe tabelă. Kyrychenko a deschis scorul în minutul 6 al partidei, după ce șutul trimis de la marginea careului a fost ușor deviat de un adversar și l-a învins pe portarul Maxim. Același Kyrychenko a dublat avantajul gazdelor în minutul 20 al primei reprize după ce, în primă fază, portarul FCSB-ului reușise să pareze șutul jucătorului arădean. Scorul final a fost stabilit în minutul 40 al partidei, după ce golgheterul formației din Arad, Ahmed Ekmekci, l-a învins pe portarul celor de la FCSB cu un șut puternic din interiorul careului, reușind cel de-al 13-lea său gol în campionat pentru UTA. Sandu Gaica, Costel Bogoșel și Adrian Ungur au folosit astăzi următoarea echipă: Mociu – Bokșe, Bota, Iurasciuc, Anișorac – Popa (Manoilă), Cibi (Bădău), Ristin, Ronai (Salka) – Ekmekci (Isac), Kyrychenko (Nica). UTA mai trece de FCSB într-o semifinală națională, după cea de acum doi ani din Liga Elitelor U17.

Farul Constanța – Universitatea Craiova 1-0 (4-5 la lovituri de departajare)

În tur: Universitatea Craiova – Farul Constanța 2-1

Unicul gol al partidei a fost marcat în prelungirile primei reprize de Emanuel Martinovic, același jucător care a punctat pentru Farul și în manșa tur a semifinalelor. Acesta a reluat cu capul mingea venită din corner și l-a învins pe Vlăsceanu, portarul Universității. Egalitatea la general s-a menținut până la final, astfel încât s-a trecut la lovituri de departajare. Singurul jucător ce nu a punctat de la 11 metri a fost Mario Aioanei, jucătorul constănțenilor, Universitatea transformând toate loviturile și obținând calificarea în finala Ligii de Tineret!

UTA – Craiova, pe 28 mai la Târgoviște: campioana merge în UEFA Youth League!

Duelul din finala mare reprezintă o reîntâlnire între ocupantele primelor două locuri la finalul play-off-ului din seria de vest. Finalele Ligii de Tineret se vor juca duminică, 28 mai, pe stadionul „Eugen Popescu” din Târgoviște, după următorul program:

Finala mică: Farul Constanța – FCSB, ora 12:00

Finala mare: UTA Arad – Universitatea Craiova, ora 14:00

Ambele meciuri vor putea fi urmărite live pe platforma FRF.tv!

Puștii născuți în 2008 au pierdut semifinala Ligii Elitelor U15, 1-4 cu Farul

Singura veste mai puțin bună a venit de la Buftea, unde în această dimineață, puștii utiști născuți în 2008 au pierdut semifinala Ligii Elitelor U15 cu Farul, scor 1-4., gol arădean marcat de Păduraru în minutul 64. Cioară – Vereș, Ene, Ancateu, Dolga (47 Jozsa) – Hodoșan, Bărbat – Popa-Leca (68 Cîrlan), Corchiș (47 Berar), Țăroi – Iancu (28 Păduraru) a fost formula UTA-ei, care va juca mâine în finala mică, pentru bronz, cu FCSB.