Dueluri echilibrate în sferturile cupelor europene: PAOK-ul lui Lucescu, eşec la limită pe Velodrome

FC Barcelona a terminat la egalitate cu echipa germană Eintracht Frankfurt, 1-1, joi seara, în deplasare, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal. Gazdele au deschis scorul imediat după pauză, prin tânărul Ansgar Knauff (48), care a prins un şut formidabil cu exteriorul la vinclu. Catalanii au egalat prin Ferran Torres (66), după o fază ce a reamintit de celebra ”tiki-taka”. Deşi Eintracht a jucat finalul în zece oameni, brazilianul Tuta fiind eliminat în minutul 78, scorul a rămas 1-1. Sporting Braga a învins campioana Scoţiei, Glasgow Rangers, cu 1-0, prin golul reuşit de Abel Ruiz (40). Rangers, echipă la care este legitimat internaţionalul român Ianis Hagi (accidentat în prezent), păstrează şanse să întoarcă scorul în retur, deşi lusitanii au avut şi o bară, prin Ricardo Horta.

Barca, ţinută în şah pe terenul nemţilor de la Frankfurt

West Ham United şi Olympique Lyon au încheiat nedecis, 1-1. ”Ciocănarii” au deschis scorul prin Jarrod Bowen (52), deşi juca din finalul primei reprize în inferioritate numerică. În cele din urmă, OL a reuşit egalarea prin Tanguy Ndombele (66), jucător împrumutat de la Tottenham. Partidele din manşa secundă se vor juca pe 14 aprilie.

Rezultate:

RB Leipzig – Atalanta Bergamo 1-1
Au marcat: Davide Zappacosta (autogol) 58, respectiv Luis Muriel 17.
Andre Silva (RB Leipzig) a ratat un penalty în min. 58 (a apărat Juan Musso).

Eintracht Frankfurt – FC Barcelona 1-1
Au marcat: Ansgar Knauff 48, respectiv Ferran Torres 66.
Cartonaş roşu: Tuta (Eintracht) 78.

Sporting Braga – Glasgow Rangers 1-0
A marcat: Abel Ruiz 40.

West Ham United – Olympique Lyon 1-1
Au marcat: Jarrod Bowen 52, respectiv Tanguy Ndombele 66.
Cartonaş roşu: Aaron Cresswell (WHU) 45+3.

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a fost învinsă în deplasare de Olympique Marseille cu scorul de 2-1, joi seara, în prima manşă a sferturilor de finală ale Europa Conference League. Gazdele au punctat de două ori în prima repriză, prin brazilianul Gerson (13), cu un şut din voleu, şi o execuţie de excepţie a lui Dimitri Payet (45). PAOK a redus din diferenţă în debutul reprizei secunde, prin marocanul Omar El Kaddouri (48), care a fost inspirat introdus de Lucescu la pauză. Marseille a încheiat meciul în zece oameni, Gerson fiind eliminat în minutul 90+4 pentru un atac periculos la Alexandru Mitriţă. Internaţionalul român fusese introdus pe teren în minutul 75. OM nu va putea conta în retur pe Gerson, Bamba Dieng sau antrenorul Jorge Sampaoli, toţi suspendaţi.

Norvegienii de la Bodo Glimt, „naşii” romanilor lui Mourinho!

Pentru Jose Mourinho nu a fost cu noroc nici a treia oară: AS Roma nu a reuşit să învingă echipa norvegiană Bodoe/Glimt în trei meciuri jucate în acest sezon. ”Giallorossi” au reuşit să deschidă scorul în deplasare, prin Lorenzo Pellegrini (43), dar scandinavii au revenit în repriza secundă şi au reuşit să smulgă victoria, graţie golurilor semnate de Ulrik Saltnes (56) şi Hugo Vetlesen (90). Cele două formaţii s-au înfruntat şi în faza grupelor, scandinavii surclasând echipa antrenată de Jose Mourinho cu 6-1 în tur, în timp ce meciul de pe Stadio Olimpico s-a încheiat la egalitate, 2-2. În alt meci, Leicester City şi PSV Eindhoven au încheiat nedecis, 0-0. Partidele retur vor avea loc pe 14 aprilie.

Rezultate:

Feyenoord Rotterdam – Slavia Praga 3-3
Au marcat: Luis Sinisterra 10, Marcos Senesi 74, Orkun Kokcu 86, respectiv Peter Olayinka 41, Collins Sor 67, Ibrahim Benjamin Traore 90+5.

Bodoe/Glimt – AS Roma 2-1
Au marcat: Ulrik Saltnes 56, Hugo Vetlesen 90, respectiv Lorenzo Pellegrini 43.

Leicester City – PSV Eindhoven 0-0

Olympique Marseille – PAOK Salonic 2-1
Au marcat: Gerson 13, Dimitri Payet 45, respectiv Omar El Kaddouri 48.
Cartonaş roşu: Gerson (OM) 90+4.