Dueluri echilibrate în semifinalele Europa şi Conference League la fotbal

Echipele germane RB Leipzig şi Eintracht Frankfurt au câştigat meciurile jucate joi seara în prima manşă a semifinalelor Europa League la fotbal. Vicecampioana Germaniei, RB Leipzig, a învins-o cu 1-0 pe Glasgow Rangers, echipa la care e legitimat Ianis Hagi, într-un meci disputat pe teren propriu, în faţa a peste 40.000 de spectatori. Gazdele au mai avut o ocazie uriaşă, prin Nkunku. Eintracht Frankfurt a confirmat performanţa de pe Camp Nou, câştigând la Londra cu West Ham United, scor 2-1. Oaspeţii au deschis scorul în chiar primul minut de joc, prin Ansgar Knauff, ”ciocănarii” au egalat prin Michail Antonio (21), dar japonezul Daichi Kamada (54) a adus victoria oaspeţilor.  West Ham a avut două bare, prin Benrahma (68) şi Bowen (90+2), dar şi Eintracht a avut una, prin Kamada (79). Eintracht Frankfurt este neînvinsă de 11 meciuri în Europa League în acest sezon (6 victorii, 5 egaluri). Manşa a doua va avea loc pe 5 mai. Finala va avea loc pe 18 mai, pe stadionul ”Ramon Sanchez-Pizjuan” din Sevilla.

Seara nemţilor, în Europa League! Feyenoord a răpus OM-ul, în Conference

Feyenoord, echipă la care portarul român Valentin Cojocaru a fost rezervă, a învins-o pe Olympique Marseille cu scorul de 3-2, joi seara, la Rotterdam, în prima manşă a semifinalelor Europa Conference League la fotbal. Gazdele conduceau cu 2-0 după 20 de minute, prin golurile înscrise de Cyriel Dessers (18) şi Luis Sinisterra (20), dar OM a egalat până la pauză, graţie reuşitelor lui Ahmadou Bamba Dieng (28) şi Gerson (40). Dessers a realizat dubla imediat după pauză (46), acesta fiind şi rezultatul final. Leicester City a remizat acasă cu AS Roma, scor 1-1. Echipa antrenată de Jose Mourinho a deschis scorul prin Lorenzo Pellegrini (15), ”vulpile” egalând în repriza secund, în urma autogolului marcat de Gianluca Mancini (67). Manşa secundă este programată pe 5 mai. Finala se va juca în data de 25 mai, pe National Arena din Tirana.