Duel arădean Fereștean – Mateaș, în finala feminină de dublu de la Hai Cup

Baza UTA-Tenis Profi din Arad a găzduit Hai Cup, turneu rezervat jucătorilor de 14 ani, de categoria 3 din Tennis Europe Junior Tour. Competiția a fost supervizată de clujeanul Ioan Mărginean și coordonată de directorul de turneu Ovidiu Fereștean. Au participat tenismeni din zece țări, iar în finala de la dublu a fost un duel între sportivele arădene Medeea Fereștean și Maria Mateaș. Prima a făcut pereche cu câștigătoarea de la simplu, Ioana Șandru, cele două fiind favorite 3. Mateaș a fost principala favorită, alături de Sara Cozma. Câștig de cauză au avut Fereștean și Șandru, adjudecându-și ambele seturi cu 6-3, 6-3. Ambele au avut parte de dueluri echilibrate în penultimul act. Fereștean și Șandru au trecut cu 4-6, 7-5 [10-2] de Eva și Maria Roșca, după ce în turul anterior trecuseră de Ecaterina Buzner și Raisa Mada cu 6-1, 6-1. Cozma și Mateaș au trecut în semifinale cu 2-6, 6-0 [10-6] de Panni Rekedt-Nagy (Ungaria) și Melissa Shykalova (Ukraina), iar în sferturi le-au învins pe Melissa Arcana și Dariana Roata cu 6-0, 6-2. Colegele arădencelor de la dublu s-au înfruntat și în finala de simplu. Câștig de cauză a avut tot Ioana Șandru (favorită 8), care a învins-o cu 6-2, 6-1 pe Sara Cozma, principala favorită.

Medeea Fereștean, campioană la dublu și sfertfinalistă la simplu

Pe tabloul de simplu, Fereștean a fost favorită 2. A trecut în primul tur cu 6-2, 6-1 de Ecaterina Buzner (venită din calificări), după care a urmat o victorie cu 6-1, 6-1 cu Andra Voicu (calificări). S-a oprit în sferturi, cedând cu 2-6, 2-6 cu Ana Chindriș, favorita 6. Maria Mateaș a fost a 3-a favorită la simplu, fiind învinsă în primul tur de Delia Loghin cu 6-4, 7-5. Și la simplu masculin a fost tot o finală românească. Favoritul 2, David Burac, l-a învins cu 6-4, 6-4 pe al 3-lea cap de serie, Lucas Milos. Singura întrecere în care s-au impus principalii favoriți a fost cea de dublu masculin. Lucas Milos și Dragoș Mone s-au impus cu 6-2, 6-4 cu Ștefan Szabo și Gabriel Vlad, care în semifinală au profitat de retragerea adversarilor, favoriții doi, David Cercel și Daniil Valter. Baza „UTA – TenisProfi” va mai găzdui în acest an o competiție internațională: Trofeul Ion Țiriac la tenis masculin dotat cu premii în valoare de 15.000 de dolari, programat la finalul lunii septembrie.