Dubla lui Miculescu a decis amicalul UTA-ei cu modesta AS Pelican, din Gabon

După ce amicalul cu Honved a căzut, UTA a înlocuit şi a doua adversară din amicalul de astăzi, care ar fi trebuit să fie Pendikspor, echipă de liga a treia din Turcia. În cele din urmă, „Bătrâna Doamnă” a apelat la viceliderul grupei B din prima ligă gaboneză, AS Pelican, pe care l-a învins la limită, scor 2-1, pe unul dintre terenurile bazei Titanic Lara Pitch. În faţa unei echipe slabe, „roș-albii” au fost superiori doar în prima repriză, când s-au instalat în terenul advers. Scorul a fost deschis în minutul 22, când Roger a pasat pe culoar, iar Miculescu a trimis pe sub portar din 8 metri, lateral dreapta, tot „decarul” UTA-ei marcând în minutul 40 după o pasă primită de la un fundaș advers, 2-0 la pauză. Arădenii nu au mai repetat evoluţia solidă din primul mitan şi deşi Balint a trecut după o oră de joc la un sistem cu doi atacanți, nu au mai reuşit să marcheze. Pe teren a apărut și ultima achiziție, Karolis Laukzemis, care însă a fost şters şi s-a remarcat doar în mod negativ, cu o ratare din postură de singur cu portarul.

UTA nu a convins în faţa unei formaţii modeste, Lauzkemis rămâne dator

Juniorul Pătlăgică a irosit şi el o şansă uriaşă, ratând cu poarta goală, dar de înscris au făcut-o gabonezii, portarul Roșca provocând un penalty la Djave, iar Yduri a marcat precis de la punctul cu var. Așadar, UTA s-a impus la limită, însă fără să convingă, în fața unui adversar modest. UTA a evoluat cu:  Balauru (46 Iacob, 80 Roșca) – Baravykas (46 Pătlăgică), Erico (60 Medjimorec), Dima (60 Benga), Shlyakov (60 Mar) – Isac, Passaglia (60 Batha) – Miculescu (46 Mercioiu), Ubbink (60 Laukzemis), Roger (75 Vukcevic) – Dangubic. Formaţia lui Laszlo Balint, destul de nervos pe parcursul reprizei secunde, încheie vineri seria de amicale din Turcia, în compania elvețienilor de la Aarau, a doua clasată în eșalonul secund.