Drama danezului Eriksen şi recitalul lui Lukaku, în a doua zi de la EURO 2020

Echipa Finlandei, debutantă la un turneu final, a reuşit să învingă selecţionata Danemarca cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Parken din Copenhaga, într-un meci din Grupa B a turneului final al Campionatului European de fotbal. Finlanda a produs prima surpriză de la EURO 2020, însă într-un meci cu o desfăşurare specială, în care prestaţia danezilor în repriza secundă a fost influenţată de momentul dramatic prin care a trecut mijlocaşul Christian Eriksen. Golul Finlandei a fost înscris de Joel Pohjanpalo (60), la singurul şut pe poartă al echipei sale. Danezii au dominat, au ratat ocazii importante şi au primit penalty în minutul 73, când Poulsen a fost faultat de Arajuuri, dar Pierre-Emile Hoejbjerg a executat slab şi Hradecky a apărat. În etapa a a doua a grupei, Finlanda va întâlni Rusia pe 16 iunie, la Sankt Petersburg, iar Danemarca va înfrunta Belgia în data de 17 iunie, la Copenhaga. Meciul Danemarca – Finlanda s-a întrerupt în minutul 43, după ce mijlocaşul danez Christian Eriksen s-a prăbuşit pe teren şi şi-a pierdut cunoştinţa! Echipele medicale au intervenit imediat şi s-a început resuscitarea fotbalistului danez chiar pe gazon, apelându-se chiar şi la defibrilator conform imaginilor de televiziune.

Danezul Eriksen s-a prăbuşit pe teren, dar a fost apoi stabilizat, la spital

Componenţii naţionalei daneze au făcut cerc în jurul jucătorului de la Inter Milano, pentru a obtura imaginile dramatice. Momentele au fost trăite cu emoţie de cei 16.000 de spectatori, mulţi dintre ei plângând sau rugându-se pentru Eriksen. După circa zece minute de aşteptare, cele două echipe au plecat spre vestiare, în timp ce jucătorul, protejat de privirile spectatorilor şi de camerele de televiziune, a fost evacuat cu targa de pe teren. Un fotograf Reuters a reuşit să îl surprindă pe Eriksen când ridica o mână pentru a saluta spectatorii în timp ce era evacuat. UEFA a precizat pe site-ul său oficial că jucătorul a fost stabilizat şi a fost transportat la spitalul Rigshospitalet. Meciul a fost suspendat aproape două ore, ambele echipe punându-se de acord însă să reia partida.

Finlanda a furnizat surpriza, „dubla” lui Lukaku îi asigură un debut perfect Belgiei

Ţara Galilor şi Elveţia au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), sâmbătă, pe Stadionul Olimpic din Baku, într-un meci din Grupa A a EURO 2020. Elveţia a dominat jocul, dar nu a reuşit să se impună, deşi a deschis scorul prin Breel Embolo (49), galezii egalând prin Kieffer Moore (74). Ambele goluri s-au marcat în urma unor cornere. Elveţia a ajuns acum la şase meciuri consecutive fără înfrângere la EURO. Vineri seara, în primul meci din Grupa A, Italia a învins Turcia cu 3-0. Pe 16 iunie, în etapa a doua, Turcia va întâlni Ţara Galilor (19:00, Baku), iar Italia va înfrunta Elveţia (22:00, Roma).

Remiză între Elveţia şi Ţara Galilor, în cel mai echilibrat meci al zilei de sâmbătă

Într-un alt meci de la EURO, disputat aseară, naţionala Belgiei a învins Rusia cu scorul de 3-0 (2-0), la Sankt Petersburg, în Grupa B a turneului final. Belgia, liderul clasamentului FIFA, s-a impus clar şi fără emoţii, prin golurile marcate de Romelu Lukaku (10, 88) şi Thomas Meunier (34). Rusia a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie la EURO. În etapa a doua, pe 17 iunie, Belgia va înfrunta Danemarca, la Copenhaga, iar Rusia va juca tot la Sankt Petersburg, contra Finlandei, pe 16 iunie.

EURO 2020:

Grupa A

Turcia – Italia 0-3 (0-0), la Roma
Au marcat: Merih Demiral (53, autogol), Ciro Immobile (66), Lorenzo Insigne (79).
Ţara Galilor – Elveţia 1-1 (0-0), la Baku
Au marcat: Kieffer Moore (74), respectiv Breel Embolo (49).