„Dragonii” o elimină pe Juve din Champions League! Haaland duce Borussia în sferturi

Juventus a fost eliminată de FC Porto din Liga Campionilor la fotbal, deşi a învins-o cu scorul de 3-2, după prelungiri, marţi seara, la Torino, în manşa a doua a optimilor de finală. Porto, care s-a impus cu 2-1 în tur, a rezistat eroic la Torino, deşi a jucat mai bine de o oră în zece oameni. ”Dragonii” merg mai departe graţie numărului mai mare de goluri marcate în deplasare. Oaspeţii au deschis scorul prin Sergio Oliveira (19), din penalty, dar ”Bătrâna Doamnă” a egalat după pauză, prin Federico Chiesa (49). Porto a rămas în inferioritate numerică în minutul 54, când iranianul Mehdi Taremi a primit al doilea cartonaş galben. Juventus a profitat de avantajul numeric şi a marcat din nou prin Chiesa, în minutul 63. Campioana Italiei nu a riscat prea mult, preferând o posesie prelungită şi o construcţie destul de lentă, la care Porto a făcut faţă cu brio. Starul portughez Cristiano Ronaldo a fost cvasiinexistent. În prelungiri, Porto a reuşit să dea lovitura, prin acelaşi Sergio Oliveira (115), din lovitură liberă de la aproape 30 de metri, la care portarul polonez Szczesny s-a făcut de râs. Juve a marcat repede golul al treilea, prin Adrien Rabiot (117), dar nu a izbutit mai mult. Fundaşul român Radu Drăguşin a fost rezervă la Juventus în acest meci.

Porto a rezistat eroic la Torino, cu un Ronaldo inexistent

Borussia Dortmund s-a calificat şi ea în sferturile de finală, după ce a terminat la egalitate, 2-2, cu Sevilla FC, marţi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală. Borussia, victorioasă cu 3-2 în prima manşă, a fost aproape de a obţine o victorie şi în retur, dar andaluzii au egalat in extremis. Echipa germană a condus cu 2-0, prin ”dubla” lui Erling Haaland (35, 54 – penalty), norvegianul ajungând la 10 goluri în acest sezon de Champions League (6 jocuri). Haaland are un bilanţ remarcabil în competiţie, cu 20 de goluri marcate în 14 partide. Spaniolii au reuşit să revină în ultima parte a meciului, graţie golurilor înscrise de marocanul Youssef En-Nesyri (69 – penalty, 90+6). Borussia ajunge în sferturi pentru prima oară în ultimii patru ani. Astăzi, de la ora 22, se joacă manşele retur ale altor două optimi de finală: PSG – FC Barcelona (în tur 4-1) şi Liverpool – Leipzig (în tur 2-0). (agerpres)