Trei cluburi arădene dau campioni naţionali pe tatami

Dumbrăviţa a găzduit zilele trecute finala Campionatului Naţional Under 13 şi Under 15 la judo. Sportivii de la CS Municipal Arad au obţinut rezultate deosebite, după cum urmează: categoria U15, Carla Duma – locul 1 la 57 de kilograme, Andrada Voica, locul 2 la 57 de kilograme (foto Duma şi Voica, pe podium), Timea Hegyi, locul 3 la 32 de kilograme, Carolina Szabo (contract de colaborare cu Podgoria Ghioroc), locul 3 la 40 de kilograme şi Cristiana Mercea, locul 3 la 44 de kilograme, au pierdut pentru locul 3 Robert Roşca şi Vlad Chiţurlea; categoria U13, Maria Matei (contract de colaborare cu Podgoria Ghioroc), locul 2 la 28 de kilograme, David Mercea, locul 3 la 34 de kilgrame, au pierdut pentru bronz Anamaria Cuc, Tudor Barta şi Marian Muscă.

În urma rezultatelor obţinute, Carla Duma şi Andrada Voica, ambele la categoria U15, respectiv Maria Matei, la categoria U13, s-au calificat pentru Jocurile Balcanice. De menţionat că pentru Carolina Szabo a fost a doua medalie naţională din acest an, după cea obţinută în întrecerea Under 14. Antrenorii sportivilor arădeni sunt Lazăr Ionel, Lazăr Loghin, Gabriela Botaş, Dorin Drimbe, Arpad Nagy, Cristian Mercea şi Carol Szabo (Ghioroc).

Unira Sântana a obţinut, de asemenea, rezultate excelente la finala de pe tatami: Raul Găman – (U 15, 55 kg) și Amalia Paven (U 13, 44 kg) au devenit campioni naţionali, Claudiu Dobra (U 15, 34 Kg) e vicecampion, iar Roxana Mărgărit (U 15, 57 kg) medaliată cu bronz, toți pregătiți de Sebastian Rus. În urma rezultatelor obţinute, Găman, Paven şi Dobra s-au calificat şi ei la Jocurile Balcanice.

CS Judo e un alt club arădean, condus de Cristian Rus, cu performanţe notabile la Naţionale: Alexandru Dorgoşan – aur la U13, după ce în luna martie devenea vicecampion la U14; Iustin Rus – argint la U15, după titlul naţional cucerit în luna martie la o categorie superioară, U16; Lucas Stan – argint la U13. Să mai spunem că David Bâtea a fost al 7-lea la U13.

Medaliaţii CS Judo Arad vor reprezenta România la Balcaniadă, Rus la U-15, în Macedonia, iar Dorgoşan şi Stan, la U13, la Timişoara. În fine, CSS Gloria Arad a obţinut şi ea rezultate bune: Luca Hanciuţa a câştigat medalia de bronz la U15, iar Amalia Kuba s-a clasat pe locul 7, la U13. Secţia e coordonată de antrenorii Telechi-Moţ-Takacs-Voina.