Două derby-uri arădene în primul tur din Cupa României, Crișul are deplasare în Bihor

by Sorin Haut

Ediția 2022/23 înseamnă reinventarea Cupei României la fotbal, cu un nou format competițional. Pe 13 iulie s-a încheiat etapa grupelor din Faza Regională a Cupei României Betano, începută pe 9 iulie, iar pe 16 iulie s-au disputate cele șapte Finale Regionale. Federația Română de Fotbal a stabilit tabloul turului 1, partidele disputându-se într-o singură manșă, pe 17 august (ora 17,30) pentru ca faza următoare, turul 2, să aibă loc pe 31 august. În urma Finalelor Regionale s-au calificat în Turul 1 un total de șapge echipe: Viitorul Darabani (Botoșani), Crișul Sântandrei (Bihor), ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș), CSM Lugoj (Timiș), CS Dunărea Turris Tr. Măgurele (Teleorman), Atletic United 1906 Ploiești (Prahova), Axiopolis Cernavodă (Constanța).

Acestora li se alătură în turul 1 un total de 68 de echipe din sezonul precedent al Liga a III-a. Din județul nostru în competiție patru dintre actualele divizionare terțe, plus Frontiera Curtici, care a retrogradat în  Liga a IV-a. Iată programul complet al turului 1, cu două derbuy-uri arădene în program:

Turul 1 – Cupa României Betano:

CSO Viitorul Darabani – CSM Bucovina Rădăuţi

ACS Şomuz Fălticeni – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ

CSM Paşcani – CS Ştiinţa Miroslava

CS Sporting Juniorul Vaslui – ACS Hușana Huși

CSM Bacău – AFC Dinamo Bacău

CS Sporting Lieşti – CS Aerostar Bacău

CSM Râmnicu Sărat – AFC Metalul Buzău

ACS Sportul Chiscani – CS Viitorul Ianca

CS Făurei – ACS Recolta Gheorghe Doja

CSM Feteşti – AS FC Agricola Borcea

CS Axiopolis Cernavodă – CS Gloria Albeşti

ACSM Olteniţa – ACS Înainte Modelu

CS Dunărea Turris – CSM Alexandria

CSO Petrolul Potcoava – CS Sporting Roşiori 2008

ACSO Filiaşi – ACS Vediţa Coloneşti

CS Real Bradu – ACS Unirea Bascov

ACS Atletic United (Uniţi) Ploieşti 1906 – CSM Flacăra Moreni

CSO Plopeni – CS Blejoi

ACS Kids Tâmpa Braşov – ACS KSE Târgu Secuiesc

ACS SR Municipal Braşov – ACS Olimpic Cetate Râşnov

ACS Minerul Costeşti – ACS Flacăra Horezu

CS Gilortul Târgu Cărbuneşti – ACS Viitorul Şimian

CSM Jiul Petroşani – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu

ACS Progresul Ezeriş – AFC Voinţa Lupac

CSM Lugoj – CS Armata Aurul Brad

CS Avântul Periam – ACS Pobeda Stár Bišnov

CS Frontiera 2004 Curtici – ACS Progresul Pecica

Gloria Lunca-Teuz Cermei și Şoimii Lipova

CS Luceafărul Oradea – CS Crişul Chişineu Criş

CSC Crişul Sântandrei – CS Lotus Băile Felix

AFC Unirea 1924 – CS Ocna Mureş

ACS Sticla Arieşul Turda – ACS Academia de Fotbal Viitorul Cluj

CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca – Minerul Ocna Dej

CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei – SCM Zalău

CS Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare

CSM Avântul Reghin – CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud

ACS Tg. Mureş 1898 – Marosvásárhelyi SE 1898 – CS Unirea Ungheni 2018

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii este calificată direct în faza următoare, turul 2.

Facebook Comments

Centrul de preferințe pentru confidențialitate