DOUĂ BASCHETBALISTE ARĂDENE SUNT ÎN SFERTURI LA EUROPENE

Arădencele Silvia Spier și Denisa Vați, ambele baschetbaliste produse ale CSS Gloria, au pus umărul la calificarea naționalei României în sferturile de finală ale Campionatului European sub 16 ani, Divizia B – a doua grupă valorică. Baschetbalistele pregătite de antrenorii Cătălin Tănase și Larisa Toma au depășit clar selecționata Macedoniei, cu scorul de 89-34 (19-5, 22-9, 28-11, 20-9), în ultimul joc din Grupa D. Spier a fost a doua marcatoare a României, cu 15 puncte, iar Vați a reușit două puncte. Vineri de la ora 18, micile tricolore – cu trei victorii și o singură înfrângere în faza grupelor – întâlnesc în sferturi Finlanda. Europenele au loc la Oradea, în arena ce poartă numele fostului baschetbalist de la West Petrom, Antonio Alexe.