Două arădence au fost pe parchet în victoria României cu Islanda

Reprezentativa feminină de baschet a României s-a impus în fața naționalei similare a Islandei, scor 82-70 (29-19, 16-19, 20-16, 17-16), într-un meci disputat la Constanța și care a contat pentru prima etapă din Grupa F a FIBA Women’s Euroasket 2025 Qualifiers.

FCC UAV Arad a trimis trei jucătoare sub „tricolor”, dar doar două s-au aflat pe parchet aseară. Alexandra Ghiță a evoluat 14 minute și 27 de secunde, timp în care marcat 4 puncte, ea bifând și două recuperări și o pasă decisivă. Paloma Cucu a evoluat mult mai puțin, doar 2 minute și 40 de secunde, fără sa puncteze. În fine, Boglarka Biszak nu a prins lotul la confruntarea cu Islanda.

Duminică seară, tot în sala de la malul mării, naționala României va întâlni reprezentativa Slovaciei, cu începere de la ora 18:00, partida urmând să fie transmisă pe canalul oficial de youtube FIBA TV.