Doar o remiză albă la Mioveni şi UTA riscă să termine în afara play-off-ului, la final de tur

UTA avea ocazia să îşi spele păcatele după înfrângerea cu Chindia, doar că echipa lui Balint a făcut un meci slab astăzi, la Mioveni, reuşind să scoată doar un punct din fieful unei nou promovate modeste, aflate pe loc de baraj. “Bătrâna Doamnă” a controlat în mare parte prima repriză, a dominat teritorial şi a ratat două ocazii mari, una din postură de singur cu portarul şi a doua cu poarta goală, cu Dangubic de fiecare dată finalizator neinspirat. Mai întâi, în minutul 29, atacantul arădenilor a scăpat singur cu Ducan şi a tras slab din 14 metri, pe lângă poartă, pentru ca în minutul 40 să irosească o şansă rarisimă, şutând alături din şase metri cu toată poarta goală în faţă, după ce Ducan a respins în lateral mingea şutată din unghi de Miculescu! O ratare care aproape concurează cu cea a lui Hora, din meciul cu Chindia! Argeşenii s-au apărat compact şi au avut şi ei două şanse bune în primele 45 de minute, Burnea şi Garutti fiind însă imprecişi. Mitanul secund a fost ceva mai anost, cele două echipe împărţindu-şi perioadele de dominare. Totuşi, tot utiştii au fost mai aproape de gol în minutul 53, când Miculescu, la 13 metri de poartă, a fost ghicit de Ducan.

Dangubic îl concurează pe Hora: a ratat şi el cu poarta goală!

Roger nu a fost nici el în zi bună, ezitând în două faze periculoase şi nici nou intratul Antal nu a mai fost salvatorul lui Balint. În replică, Blănaru a tras peste poartă în minutul 71. În ultimele 20 de minute nu s-a mai jucat mare lucru, până la final consemnând doar ocazia, ce-i drept mare, din minutul 86 a lui Garutti, mingea trimisă de el cu capul fiind respinsă cu un reflex frumos de Balauru. S-a terminat 0-0, după al doilea meci fără gol şi un joc fără zvâc făcut de arădeni şi foarte probabil cu UTA riscând să rămână în afara play-off-ului la final de tur, deşi a avut parte de un program favorabil. UTA nu a mai avut acea răutate şi determinare arătate în alte meciuri şi se pare că problemele interne de care vorbea Balint a afectat pe undeva şi capacitatea echipei de a se motiva şi concentra într-o perioadă foarte importantă a campionatului.

CS Mioveni: Ducan – Garutti, Scarlatache, Balaur (85 Iacob) – Oancea, Panait, Dumitriu (85 Dumitriu), Burnea (56 Rădescu) – Buziuc (74 Coşereanu), B. Rusu, Blănaru (74 Sanoh). Antrenor: Alexandru Pelici

UTA: Balauru – Vukcevic, Erico, Medjimorec, Shlyakov (46 Baravykas) – Batha (79 Passaglia), Vorobjovas – Roger (79 Wagner), Ubbink, Miculescu – Dangubic (62 Antal). Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Radu Petrescu (București) – Mihai Marica (Bistrița), Florian Vișan (Galați). Observator FRF: Irina Mîrț (București)