Doar două din şase! Halep şi Begu avansează mai departe, la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în runda a treia a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o pe belgianca Kirsten Flipkens cu 7-5, 6-4, la capătul unui meci solicitant. Halep (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, a obţinut victoria într-o oră şi 23 de minute, după ce a fost nevoită să revină de la un pasiv de trei ghemuri în fiecare set. Românca, nu a participat la Wimbledon în 2021, fiind accidentată (ediţia din 2020 a fost anulată) şi a bifat astfel a noua sa victorie consecutivă în Grand Slam-ul londonez. Simona Halep şi-a asigurat un cec de 120.000 de lire sterline, iar în turul al treilea o va înfrunta, sâmbătă, ora 13, pe poloneza Magdalena Frech, care a trecut cu 6-4, 6-4 de slovaca Anna Karolina Schmiedlova. Irina Begu s-a calificat în runda a treia a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o pe italianca Elisabetta Cocciaretto, cu 6-4, 6-4.

Halep – meci facil în turul trei, Begu are o misiune grea

Begu (31 ani, 43 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 19 minute de joc, egalându-şi cel mai bun rezultat al său la Wimbledon, realizat în 2015 şi 2021. În turul al treilea, Begu va avea un meci dificil, astăzi de la ora 13, cu letona Jelena Ostapenko (25 ani, 17 WTA), a 12-a favorită, care a dispus de belgianca Yanina Wickmayer cu 6-2, 6-2. Celelalte românce calificate în turul doi, Sorana Cîrstea, Mihaela Buzărnescu, Irina Bara şi Ana Bogdan, au fost eliminate şi au părăsit competiţia de la All England Club.