Divizionarele terţe sunt în febra amicalelor: Crişul, Curtici şi Cermei au câştigat, egal pentru Lipova

Campioana seriei a opta din Liga a III-a la fotbal, în sezonul trecut, Şoimii Lipova şi-a continuat seria amicalelor în weekend, când a terminat la egalitate, scor 1-1, în Sânnicolau Mic cu Lotus Băile Felix, fostă SCS Sânmartin, colegă de eşalon. Bihorenii au deschis scorul după jumătate de oră, prin Ionuţ Ban. În partea a doua, Abel Popa a ratat un penalty scos de Brad, dar egalarea a survenit în cele din urmă în minutul 90, nou venitul Bogdan Nicolescu, 31 de ani, marcând cu capul. Ex-polistul s-a întors din Spania şi este aşteptat să ofere în această săptămână un răspuns Lipovei, la oferta înaintată de club. Flavius Sabău a început prima repriză cu: Buta – Stoin, Polgar, Dolga, Gherasim – Simion, Bozian, Al.Ban – Filimon, Trabalka, A.Gavrilă. În partea a doua au evoluat: Iliescu – Aldan, Nicolescu, A.Popa, Hațegan – Suslak, Gavrilă, Sahli – Filimon, Ciubăncan, Brad. Au mai intrat: Cosmin Abrudan (2004, Oradea) şi Andrei Rusu (2004, junior Lipova). Şoimii și-a actualizat și programul de amicale, după cum urmează: Buziaș (31 iulie), Sântana (4 august), CSC Sânmartin (7 august), Cupa României – turul 2 (11 august), CA Oradea (14 august), SCM Zalău (21 august). După 0-0 la Pecica, Crișul Chișineu Criș a obținut prima victorie în amicale. A fost 2-1 cu echipa de Liga 4 Arad, Unirea Sântana, meci disputat acasă, pe arena „Aurel Ardelean”.

Ex-polistul Bogdan Nicolescu ar putea deveni „şoim”!

Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin Laurențiu Berar, dar trupa lui „Ştili” Abrudean a întors meciul în minutele 64 și 76, prin reuşitele semnate de Modan şi Susan, din penalty. Următorul test al Crişului este programat sâmbătă, în deplasare la CAO Oradea. Abrudean a început cu: Roșca – Haloș, Sabău, A. Pașca, C. Pop – Ciubotariu, Ivan – Busuioc, Ciornei, Clej – Modan. Au mai jucat: Ofrim, Susan, Giurgiu, L. Popa, Teședan. Ultima divizionară terță reunită în această vară a început și ea seria amicalelor. Nou promovata Frontiera Curtici s-a deplasat la Pîncota, unde s-a impus cu 4-0 în faţa formației locale de Liga 4-a. Ex-utistul Norbert Varga, cu o „dublă”, Brînduşe şi Păulin, aflat în probe, au semnat golurile „grănicerilor”, care au aliniat formule diferite în cele două reprize: Curtici (prima repriză): Mucha – Morar, Cleuță, Al. Gligor, Vereș – N. Varga – Huțanu, Ciupuligă, Coșa, Andrieș – Brîndușe, Curtici (repriza a doua): Miclean – Cleuță, Calvin, A. Popescu, Puta – Al. Pavel – Păulin, Avrămuțiu, Burlă, Buzgău – Al. Mihai.

Utistul Mercioiu a reuşit” dubla” pentru UTA U19

Într-un alt amical disputat în weekend, Gloria Lunca Teuz Cermei a trecut cu 4-2 de UTA U19, echipă cu Dinu Donca, Adi Ungur și Mihai Petcuț la timonă. Divizionara terță a condus la pauză cu 2-0, prin reuşitele lui Iuga şi Vlad, pentru ca Nobert Nagy să facă 3-0. Revenit de la trialul lotului național U19, unde s-a numărat printre marcatori, cu o reuşită, utistul Marcel Mercioiu a reuşit „dubla” pentru puştii UTA-ei, al doilea gol fiind marcat din penalty. Maxim a marcat şi el pentru Cermei, care a aliniat următoarele distribuţii:  Cermei (prima repriză): Gârlea – Stoianoivici, R. Iuga, I. Pop, Ursoi – Salka, S. Popa – Vlad, Loic, Piț – R. Popa. Cermei (repriza a doua): Creța – Mocan, Clipotă, Bercu, Rotar – D. Lazăr, Țurcanu – Șimăndan, N. Nagy, Mateucă – Maxim.