Divizionarele arădene îşi continuă seria amicalelor. Crişul este neînvinsă în testele verii

Weekendul a prilejuit alte jocuri de verificare pentru divizionarele arădene din Ligile a III-a şi a IV-a la fotbal. Crişul Chişineu Criş s-a impus, scor 1-0, în amicalul disputat la Oradea, cu CAO. Unica reuşită a testului de pe Criş a purtat semnătura lui Susan, el transformând în minutul 2 un penalty. Astfel, trupa pregătită de Adi Abrudean rămâne neînvinsă în amicalele din această vară. Crişul a evoluat în formula: A.Roșca – A.Haloș, Sg.Sabău, Al.Nistor, C.Pop, R.Ivan, Ciubotariu, Busuioc, Susan, Ciornei, Modan. Au mai evoluat: Teședan, Clej, Pașca, Giurgiu, Siminic, Cl.Popa şi Tănase. În schimb, Şoimii Lipova nu se regăseşte în testele estivale, echipa pregătită de Flavius Sabău cedând şi sâmbătă dimineaţa, în Sânnicolau Mic, scor 1-3, gol semnat de Trabalka, în faţa echipei Phoenix Buziaş. Pentru Lipova au avoluat: lliescu – Aldan, Dolga, A.Popa, Polgar, Suslak, Gavrilă, Sahli, Brad, Trabalka, Ban (repriza 1); Buta  Stoin, Dolga, A. Popa, T. Bodri, Simion, Hațegan, Bozian, Gherasim, Ciubăncan, Filimon (repriza 2). În formula: Creța – Rotar, Bercu, Iuga, Ursoi, Salka, Loic, Țurcanu, Șimăndan, N. Nagy, R. Popa (repriza întâi); Gârlea – Stoianovici, Clipotă, Bercu, Ursoi, Vlad, D. Lazăr, Sg. Popa, Șimăndan, Maxim, Al. Catanzariti (repriza a doua), Gloria Lunca Teuz Cermei şi-a refăcut moralul după eliminarea din Cupa României. Băieţii pregătiţi de Flavius Moisă au câştigat amicalul de la Sântana, scor 2-1, goluri înscrise de R.Popa şi Vlad, respectiv, Marc.

Şoimii Lipova nu se regăseşte, remiză albă între Curtici şi Pecica

Două dintre conjudeţenele arădene, Frontiera Curtici şi Progresul Pecica, au remizat alb, scor 0-0, într-un test cu multe ocazii de poartă. Radu Anca a început cu: Mucha (65 Miclean) – Morar, Calvin (46 Cleuță), Gligor (46 A. Popescu), Puta (70 Burlă), N. Varga (46 Al. Pavel), Coșa (46 Ciupuligă), Moldovan (46 Huțanu), Avrămuțiu, Andrieș (46 Prică), Burlă (46 Brîndușe), iar Pecica a replicat în următoarea distribuţie: Zamfir (75 Burtic) – Tambor (46 Gabor), Țugulescu, Telescu (46 Wild), Podină (80 R. Bănățan), Moraru (46 Ștefan), Arsene (46 Saizu), Oancia, Onișor (46 Ehling, 49 Graure), Capătă (75 Enciu), Enciu (46 Răchită). În alte amicale, Victoria Zăbrani şi CS Ineu au încheiat la egalitate, 1-1 (Aslău vs. Mitran), Progresul Pecica a pierdut cu Phoenix Buziaş 1-3 (Capătă), iar Păulişana Păuliş a cedat clar cu Frontiera Curtici 0-3 (Burlă 2, Moldovan).