Dinamo retrogradează pentru prima oară în istorie, „U” Cluj şi Chindia vor juca în Liga 1!

Dinamo Bucureşti a retrogradat pentru prima oară în istoria sa din Liga I de fotbal, după ce a terminat la egalitate cu Universitatea Cluj, 1-1 (1-1), duminică seara, pe teren propriu, în manşa a doua a barajului pentru menţinere/promovare. Dinamo, care a evoluat neîntrerupt în primul eşalon din 1948, fusese învinsă în tur de Universitatea cu 2-0. În meciul din Şoseaua Ştefan cel Mare, ”U” a deschis scorul prin Dragoş Tescan (17), cu un şut de senzaţie sub transversală de la circa 30 de metri, surprinzându-l ieşit pe portarul Mihai Eşanu. Dinamo a egalat rapid, prin Vlad Morar (19), la centrarea lui Cosmin Matei. Universitatea Cluj, care a încheiat sezonul pe locul al treilea în play-off-ul ligii secunde, revine în primul eşalon după o pauză de şapte ani. Dinamo, care a încheiat pe locul 8 în play-out, este al doilea cel mai titrat club din Liga I, cu 18 titluri şi 13 Cupe ale României.

„U” Cluj revine după şapte ani în elită, Chindia a tremurat pentru salvare

În celălalt baraj, Chindia Târgovişte a reuşit să se menţină în Liga I, după ce a învins-o cu 4-1 pe Concordia Chiajna, la loviturile de departajare, duminică seara, la Ploieşti, după ce câştigase cu 1-0, la capătul prelungirilor, în manşa secundă a barajului de menţinere/promovare. După ce a cedat în tur cu 1-2, Chindia a dominat cvasitotal în timpul perioadei regulamentare, ratând numeroase ocazii de gol, dar reuşind să înscrie dramatic, prin Nasser Chamed (90+1). La loviturile de departajare, eroul târgoviştenilor a fost portarul Cătălin Căbuz, care a apărat şuturile trimise de Sokovic şi Palmeş, pentru Chindia transformând Iacob, Passaglia, Ciunciukov şi Celea. Pentru ilfoveni a fructificat Llullaku. (agerpres)