Dinamo e în semifinala Cupei Ligii, unde va da piept cu Steaua

Dinamo s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii după un meci nebun pe terenul Astrei. ”Câinii” s-au impus cu 5-2, după 120 de minute de joc.

Gnohere a deschis scorul la Giurgiu, servit perfect de Lazăr, și alb-roșii au condus la pauză cu 1-0. Alibec a egalat după o fază spectacol creată de Budescu şi Teixeira.

După cinci minute, Palic a refăcut avantajul bucureştenilor în urma unei faze fixe. Apoi Alibec a scos penalty după un duel cu Nedelcearu, iar Budescu a înscris fără emoţii.

Cu zece minute înainte de final, Lazăr a fost eliminat pentru o intrare dură asupra lui Lovin. A fost 2 la 2 la finalul timpului regulamentar, dar Dinamo a marcat în primul minut al prelungirilor prin Daniel Popa.

Acelasi atacant a scos și penalty-ul de 4-2, transformat de Hanca. Fabricio a fost eliminat pentru proteste, iar Nicoara a văzut și el roșu și Astra a încheiat partida în 9 oameni. Hanca şi-a trecut în cont dubla şi a stabilit scorul final, 5 la 2.

În semifinalele Cupei Ligii, Dinamo o va intalni pe Steaua.

Sursă: digisport.ro