Dinamo e în criză profundă înaintea meciului cu UTA! „Câinii” au făcut doar egal în Cupă, cu FC Bihor

Dinamo s-a făcut de râs aseară la Oradea, unde a obținut un singur punct în fața divizionarei terțe FC Bihor, meci contând pentru etapa a doua a grupei C din Cupa României Betano la fotbal. A fost 1-1 pe „Iuliu Bodola”, acolo unde „câinii roșii” o vor întâlni și pe UTA luni seară (ora 18), în cadrul etapei a 15-a a SuperLigii, ultima a turului. Fundașul Dragoș Grigore a dat iluzia unui succes al bucureștenilor, cu reușita din minutul 48, dar același jucător a gafat la golul egalizator a lui Andrei Popa, din minutul 83, când a luftat la marginea careului în loc să respingă mingea. Bihorul are un punct și e eliminată deja, în timp ce Dinamo continuă lupta, dar are nevoie de victorie cu Oțelul, în ultima etapă. Ovidiu Burcă e tot mai contestat de suporteri și i se cere demisia, dar sprijinit de conducere, rămâne deocamdată la cârma lui Dinamo. El a început partida cu Bihorul în formula: Golubovic – D. Irimia, Patriche, Grigore, Giafer – Bena, Iglesias, I. Roșu – A. Bani, Abdallah, Ghezali, în repriza a doua mai intrând pe teren: Politic, Larrucea, N. Roșu, Costin și Al. Irimia.

Burcă și-a menajat o parte din titulari, dar nu îi iese nimic, profită UTA?!

Golubovic, Iglesias, Bena, Ghezali, Abdallah și Bani sunt printre posibilii titularii ai„câinilor” și în campionat, cu mențiunea că Iglesias s-a accidentat și e incert pentru duelul cu UTA, iar Politic, Larrucea, Neluț Roșu și Costin ar putea intra și ei luni, din primul minut. Dinamo nu a mai câștigat un meci în SuperLigă de pe 19 august, 3-2, pe terenul celor din Voluntari. De atunci, a pierdut cinci partide și a obținut trei remize, timp în care a marcat un singur gol!, clasându-se pe penultima poziție în clasament, cu 10 puncte. UTA vrea să profite de forma foarte slabă a bucureștenilor, un nou eventual eșec putându-i fi fatal lui Burcă.  (FC Bihor, facebook – Malina Guler, Alex Covaci)