Dică a preluat Mioveniul, iar următoarele două adversare ale UTA-ei au remizat în amical

CS Mioveni l-a prezentat sâmbătă pe Nicolae Dică, care a devenit noul antrenor al formației de pe ultimul loc al Superligii la fotbal. Fostul internațional are o misiune infernală, căci după 21 de etape noua sa echipă a strâns doar 9 puncte, reușind doar o singură victorie. Nicolae Dică a plecat de la FCSB exact în ziua în care și-a dat demisia și Ilie Poenaru de la UTA, după runda cu numărul 16, prima a returului Superligii. În cadrul conferinței de presă în care a fost prezentat, tehnicianul în vârstă de 42 de ani s-a arătat motivat și a anunțat că obiectivul echipei este încercarea de a…evita retrogradarea. Mijlocașii francezi Dylan Mboumbouni și Amadou Diallo, portarul Alexandru Greab (ex. FC Argeș) și atacantul Bogdan Rusu (revenit de la FCSB) sunt transferurile de până acum ale „lanternei roșii”.

Altfel, CS Mioveni și FC U Craiova 1948, adică următorii adversari ai arădenilor în Superligă, au remizat într-un amical disputat în weekend pe „Orășenescul” din Mioveni. În minutul 14, Carnat a deschis scorul pentru argeșeni, dar oltenii au egalat în prelungirile primei părți prin fundașul Grigore, la capătul unei faze fixe. UTA va înfrunta Craiova lui Mititelu duminică, 22 ianuarie, de la ora 15:30, în Bănie, iar cu Mioveniul va juca sâmbătă, 28 ianuarie, de la ora 14:30, la Arad.