Dezastru şi în Cupă: UTA s-a (A)fumat definitiv!

Dezastrul din această toamnă continuă pentru UTA, echipă care parcă nu mai are limita ruşinii. Pe loc retrogradabil în Liga a II-a, deşi şi-a propus ca obiectiv promovarea, „roş-albii” au făcut-o lată şi în Cupa României, 2-5 la Afumaţi! Învinşi şi în campionat de aceeaşi grupare ilfoveană, arădenii sperau să îşi ia revanşa astăzi, în „16-mile” competiţiei KO. Numai că realitatea a fost cruntă pe teren, iar gazdele au câştigat şi de această dată, mult mai clar, după un meci care a avut de toate: şapte goluri, două penalty-uri, două roşii şi răsturnări de scor. Ziua execrabilă a defensivei arădene s-a anunţat încă din minutul 15, atunci când Barna l-a faultat în careu pe Dedu, acelaşi jucător marcând de la punctul cu var. Portarul UTA-ei s-a accidentat grav la acea fază şi e suspect de fractură de piramidă nazală, meciul fiind întrerupt mai bine de 5 minute.
Barna la spital, apărarea e „moartă”!
Barna a fost transportat la spital, iar UTA l-a chemat deja de la Arad, pentru meciul de sâmbătă, pe Creţa – portar de la U19. „Roş-albii” au avut însă puterea să întoarcă rezultatul în doar trei minute, Stahl trecându-şi în cont „dubla”, în minutele 39 şi 41, după ce de fiecare dată a fost excelent angajat de Hlistei. UTA avea 2-1 la pauză şi se părea că totul decurge normal, pentru o calificare în optimile Cupei. Numai că mitanul secund a fost un adevărat coşmar, Afumaţiul egalând repede, în minutul 49, prin Buduroi, care a înscris cu capul din 4 metri. Cu o apărare arădeană repetentă la fazele fixe şi mai ales la cornere, Dedu a marcat şi el cu capul pentru 3-2, în minutul 64. Conturile au fost total încheiate în minutul 72, când Scutaru a comis henţ în careu, dictându-se penalty şi eliminare pentru al doilea galben al utistului.
Până când vă mai faceţi de râs?!
Olariu a transformat de la punctul cu var pentru 4-2. UTA a terminat în genunchi şi a mai fost taxată o dată pe final, acelaşi Olariu marcând cu Adili în spate, pe contraatac. În prelungiri a fost eliminat şi Vasile de la gazde, pentru simulare şi al doilea galben. UTA pierde cu un neverosimil 5-2 şi se face încă o dată de râs în fotbalul românesc. Şi când te gândeşti că aceşti jucători aveau prime în cazul unei victorii! Cristi Todea a început meciul în formula: Barna (22 Mureşan) – Polgar (46 Adili), Ciucă, Scutaru, Asani – Prună, Tănase, Păcurar, Hlistei – Stahl (62 Strătilă), Florea. UTA rămâne la Bucureşti, iar mâine pleacă spre Suceava, unde sâmbătă are meci de campionat, cu Foresta.