Dezastru pentru românce, la Australian Open: Cîrstea a fost eliminată și ea în primul tur!

Sorana Cîrstea, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 22, a fost eliminată în primul tur de la Australian Open 2024, primul turneu de Grand Slam al anului. Sportiva noastră, în vârstă de 33 de ani, a câştigat primul set al meciului cu jucătoarea chineză Yafan Wang, locul 97 mondial, scor 6-0, dar apoi le-a pierdut pe următoarele două, 5-7 şi 2-6. Cîrstea a condus cu 6-0, 4-1, însă a avut o cădere inexplicabilă în setul secund și a fost eliminată, în cele din urmă, de la Melbourne, la capătul unui meci care a durat o oră şi 57 de minute.

Cîrstea va primi 120.000 de dolari australieni şi 10 puncte WTA pentru evoluţia sa. Ea va evolua şi la dublu, alături de croata Donna Vekic. România nu mai are nicio reprezentantă pe tabloul de simplu de la Australian Open, după ce şi Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian au fost eliminate în runda inaugurală.