Dezastru pentru fotbalul românesc: FCSB şi Craiova s-au făcut de râs şi părăsesc Conference League!

FCSB a fost eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de Şahtior Karaganda cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, joi, în manşa secundă a turului al doilea preliminar, pe Stadionul ”Vazghen Sargsian” din Erevan, într-un meci în care echipa kazahă s-a impus şi după prelungiri, cu 2-1 (1-0, 2-1). FCSB a câştigat cu 1-0 meciul din prima manşă, pe Arena Naţională, însă din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare. În timpul regulamentar, pentru kazahi au marcat Mihail Gabîşev (11) şi Aidos Tatîbaev (90+1), respectiv Florinel Coman (76). La loviturile de departajare, singurul care a ratat a fost Olimpiu Moruţan. Aşadar, FCSB vine cu moralul la pământ la Arad, unde ar putea resimţi şi oboseala după cele 120 de minute din Armenia. CS Universitatea Craiova a fost eliminată şi ea din Europa Conference League, după ce a terminat la egalitate cu echipa albaneză KF Laci, 0-0, joi seara, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei. Învinşi în tur cu 10, oltenii au părăsit prematur competiţiile europene pentru al doilea sezon consecutiv.

Debutanta Sepsi a lăsat cea mai bună impresie, dar este „out” şi ea

Debutanta Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost a treia echipă românească eliminată aseară din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de Spartak Trnava cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, jpe Stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (1-0, 1-1), după prelungiri, în manşa secundă a turului al doilea preliminar. După 0-0 în Slovacia, Sepsi OSK a făcut un meci bun pe teren propriu, dar a fost lipsită de şansă, în faţa unei echipe solide. Primul gol al echipei Sepsi OSK în cupele europene a fost înscris de guineeanul Boubacar Fofana (29). Spartak a egalat prin Kelvin Owusu Boateng (67). La loviturile de departajare, de la Sepsi au ratat chiar specialiştii fazelor fixe, olandezul Anass Achahbar şi slovenul Rajko Rep.