Dezamăgire (la) mare! FCC UAV Arad a pierdut clar primul meci al semifinalei de campionat

FCC UAV Arad pornea favorită în semifinala de campionat cu CSM CSU Constanța, având de partea ei atuul experienței unor astfel de meciuri importante și al jucătoarelor străine mai multe din lot. Părea să fie suficient în fața unei brave formații de la malul mării, pentru care și o medalie de bronz ar fi o performanță frumoasă. Doar că ambiția și evoluția entuziastă a gazdelor, completate de o prestație foarte slabă a galben-albastrelor au dus la o victorie surprinzătoare în special prin proporțiile scorului a constănțencelor, 80-63 (13-17, 22-9, 24-24, 21-13)! A fost meciul 1 al semifinalei Ligii Naționale de baschet feminin (se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri), dar arădencele aproape că nu au fost în…meci, ratând total startul cursei pentru finală. Dacă în sezonul regulat se mai găseau scuze, cum ar fi schimbările numeroase de lot și lipsa omogenității sau accidentarea căpitanului Hadzovic, astăzi nu mai e loc de așa ceva. Când pierzi de maniera asta în fața unei echipe ce nu a excelat în mod deosebit, e clar că semifinala a început ca un fiasco. Cu excepția aceleiași americance Baptiste, mereu parcă dintr-un alt film, restul jucătoarelor au dezamăgit, jucând sub nivel. Ba chiar Hadzovic și mai ales Akathiotou, eliminată în minutul 32 pentru cinci greșeli personale, au fost modeste. Interesante și opțiunile lui Bulj, care a mizat în special pe doar șapte jucătoare, Georgieva prestând trei minute, iar Ciotir și Nagy deloc. Asta în contextul în care celelalte jucătoare au evoluat slab și nu o dată au existat scuze că banca nu e suficient de lungă. FCC UAV a părut obosită și neinspirată, iar jocul colectiv a lipsit aproape cu desăvârșire, câteva acțiuni individuale reușite alternând prea mult cu momente de blackout total, mingi pierdute, pase în afara terenului sau chiar aruncări pe… lângă inel.

În joc doar 10 minute, apoi mereu sub nivelul adversarei…

Baptiste și restul lumii, multe mâini moarte. Nervi mulți și Bulj descalificat!

De nepermis la un nivel cum este cel al vicecampioanei en-titre. Totuși, primul sfert a fost rezonabil pentru fetele de pe Mureș, care conduceau cu 17-13, dar Constanța avea să preia definitiv controlul începând de la mijlocul sfertului doi, când Dzombeta a început să dicteze ritmul și cu o triplă a făcut 31-21. Time-out-ul cerut de Bulj nu a rezolvat nimic, astfel că la pauza mare era 35-26. În partea a doua au ieșit la rampă excelentele Podar și Hayes, americanca bifând un double-double, care a desprins echipa gazdă la un 44-32. A mai urmat o revenire arădeană, Baptiste apropiind Aradul la 53-50, dar finalul sfertului trei a fost din nou slab, Podar marcând două triple esențiale pentru un 59-50 pe tabelă. Echipa gazdă a gestionat inteligent avantajul, greșelile din tabăra FCC-ului au continuat, iar spre final au cedat și nervii, cu greșeli tehnice la bancă, la scorul de 67-59. Oficialii arădeni au contestat câteva decizii ale arbitrilor, meciul fiind întrerupt câteva minute după ce antrenorul oaspetelor, Bogdan Bulj a fost chiar descalificat! De aici s-a rupt totul pentru FCC UAV, care în ultimele minute nu s-a mai regăsit deloc, favorizând o victorie neașteptat de clară a celor din Constanța, scor 80-63. Înfrângere greu de digerat și să vedem cât de bine va fi gestionată ea, pentru că de acum nu mai e loc de greșeală: joi, 6 aprilie, ora 18:30 urmează meciul doi al semifinalei, iar în caz de victorie arădeană decisivul se va juca la Constanța, duminică, 9 aprilie.

Constanța are 1-0 și e la un pas de ultimul act, semifinala se mută joi, la Arad!

Asta pentru că formația de la malul mării are avantajul terenului propriu ca urmare a clasării superioare din sezonul regulat. Din tabăra gazdelor s-au remarcat Keyona Hayes (20 puncte, 10 recuperări) și Rebeca Tobin (12 puncte, 10 recuperări), ambele reușind câte un double double. Alina Podar și Miljana Dzombeta și-au adus și ele serios contribuția la succes, mai ales cu câte trei reușite de trei puncte. Dincolo, Trinity Baptiste a reușit și ea un double-double, cu 27 de puncte și 15 recuperări, fiind și cea mai eficientă jucătoare a meciului. Greene a punctat și ea cu 10 puncte și 10 recuperări. Arădencele trebuie să se adune, pentru că urmează mâine un drum lung și obositor spre casă și apoi timp puțin de recuperare până la meciul de joi, din Polivalentă. Gluma se îngroașă, pentru că ratarea finalei ar fi sinonimă și cu un sezon ratat!

Constanța: Podar 25 (3×3), Hayes 20, Tobin 12, Dzombeta 10 (3×3), Cucu 4, Croitoru 4, Manea 3 (1×3), B.Fota 2. A mai jucat: Ardelean. Pe bancă: Petrof, D. Fota, Vitulova. Antrenor: Tatiana Gallova

Arad: Baptiste 27, Bogicevic 10 (2×3), Greene 10, Pyka 6, Vîrjoghe 5 (1×3), Hadzovic 5. Au mai jucat: Akathiotou, Georgieva. Pe bancă: Fleșer, Ciotir, Mîrne-Nagy. Antrenor: Bogdan Bulj

Arbitri: Alexandra Stan (București), Matei Bănică (București), Andrei Bădilă (București). Comisar: Alina Moanță (București).

Credit foto: CSM Constanța Baschet, facebook