Deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, eliminată în optimi!

Detinatoarea trofeului, Liverpool, a fost eliminata de Atletico Madrid dupa prelungiri, scorul fiind 2-3. Wijnaldum a deschis scorul in minutul 43 pentru Liverpool si meciul a ajuns in prelungiri. Roberto Firmino a marcat in minutul 94 si totul mergea de minune pentru Liverpool, dar Atletico a egalat dubla dubla lui Llorente din minutele 97 si 105+1 si a dat lovitura spre ultima faza, prin Morata.

PSG s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a invins-o pe Borussia Dortmund cu 2-0. Invinsa cu 2-1 in meciul tur de la Dortmund, PSG a rezolvat rapid soarta calificarii si a intors rezultatul.

In fata unui stadion gol, Neymar a deschis scorul in minutul 28 cu o lovitura de cap, iar in finalul primei reprize Bernat a fost gasit excelent si a facut 2-0. In partea secunda, Dortmund a ramas in zece oameni dupa eliminarea lui Can, din minutul 89.