Derby-ul Vestului se joacă sâmbăta, la orele amiezii

Cel mai așteptat meci al toamnei pentru suporterii marilor rivale din Timişoara şi Arad a fost programat de FRF la orele amiezii. Astfel, Derby-ul Vestului, dintre ASU Poli şi UTA, se joacă sâmbătă, 27 octombrie, pe arena „Dan Păltinișanu”, începând cu ora 12.

Confruntarea contează pentru etapa 14-a a ligii secunde, partida de anul trecut, de pe Bega, încheindu-se cu victoria timişorenilor, scor 2-1, gol arădean marcat de Asani, plecat între timp de la UTA.

S-au înregistrat, atunci, incidente majore între suporterii celor două echipe, care s-au bătut în pauza meciului timp de câteva minute. Ca de fiecare dată, forţele de ordine îşi iau măsuri speciale la acest derby, considerat de risc maxim.

Până la atractivul derby de la sfârşitul lunii, Poli şi UTA mai au de jucat în acest week-end, în etapa a 13-a din Liga a II-a. „Alb-violeţii” se deplasează pe „Electrica”, pentru un alt duel interesant, cu ACS Poli, iar „roş-albii” primesc, pe Motorul, vizita nou promovatei Energeticianul.