Derby-ul Vestului, de pe loc de Liga a III-a: UTA – Pandurii 2-2!

Doar câteva sute de spectatori au fost alături de UTA, la importantul meci de astăzi cu Pandurii, de la Şiria, în care roş-albii sperau să se deblocheze după şirul parcă interminabil de meciuri fără victorie din Liga a II-a. Pe o ploaie măruntă, arădenii au început foarte slab duelul din cetate, iar asta avea să îi coste în economia partidei. Mult mai activi în debut, gorjenii au lovit de două ori în prima jumătate de oră! Mai întâi, Dodoi a profitat de o eroare impardonabilă a lui Scutaru, deschizând scorul în minutul 16, cu un şut la colţul scurt, pentru ca ex-utistul Rus să majoreze diferenţa de la punctul cu var, după un penalty provocat de Manea, care a faultat în careu. UTA a marcat chiar la timp, înainte de pauză, relansând disputa după reuşita lui Florea, care a marcat din 3 metri, după un corner executat de Cârtocea şi o prelungire cu capul a lui Curtuiuş.
Au plătit tribut, după un debut lamentabil
Echipa arădeană a început mult mai bine mitanul secund, iar Hlistei – care astfel şi-a marcat pozitiv revenirea în roşu-alb – a înscris cu un şut plasat, din 16 metri, făcând inutil efortul lui Stanca. Cu moral excelent, arădenii aveau să controleze autoritar jocul până la final, dar imprecizia la finalizare a făcut ca Pandurii să scape de fiecare dată. Cârstocea şi Ciucă, în două rânduri, puteau aduce victoria pentru UTA, însă Stanca a fost în zi mare. A venit şi minutul 87, când activul Florea a scos penalty-ul ce îl credeam izbăvitor. Burlă a bătut însă slab şi telefonat, iar Stanca a păstrat un punct în contul Pandurilor, scor final 2-2!
Nici măcar de la punctul cu var…
UTA nu reuşeşte să se deblocheze nici înaintea Derby-ului Vestului de duminica viitoare, cu ASU Poli şi rămâne pe locul 16, retrogradabil! Incredibila serie neagră din cetatea Şiriei pare să nu se mai termine, ultima victorie în campionat datând din primăvară! Cristi Todea, care aşteaptă şi el primul succes în campionat, la cârma echipei fanion, a început meciul de astăzi în formula: Grahovac – Manea, Scutaru (35 Polgar), Ciucă, Burlă – Stahl (76 Toma), Jorza, Cârstocea, Hlistei (65 Strătilă) – Florea, Curtuiuș.