Dennis Man a marcat pentru FCSB, în Europa League

FCSB a făcut primul pas spre turul 3 preliminar al Europa League, 2-0 în prima manşă din Slovenia, cu Rudar Velenje.

Scorul a fost deschis după doar patru minute, atunci când arădeanul Dennis Man a deschis scorul, cu o lovitură de cap, după centrarea lui Junior Morais.

În partea a doua, roş-albaştrii au dominat clar, iar veteranul Teixeria a dublat avantajul, după centrarea lui Romario Benzar.

Diferenţa putea fi şi mai mare, dacă Tănase nu rata câteva ocazii mari, inclusiv singur cu portarul. Tot el a trimis şi în transversală, iar meciul s-a terminat 2-0.

FCSB are de îndeplinit o formalitate în returul de joia viitoare, ca să se califice în turul 3 preliminar, unde, dacă nu vor exista surprize, o va întâlni pe Hajduk Split.

Tot în prima manşă a turului 2 preliminar din Europa League, Viitorul a încheiat la egalitate cu echipa olandeză Vitesse Arnhem, scor 2-2 (1-0), pe Stadionul Central al Academiei Hagi din Ovidiu.

Viitorul a condus cu 2-0 prin dubla lui Denis Drăguş (minutele 44 şi 49), dar a primit destul de uşor două goluri, semnate de Tim Matavz (53) şi Bryan Linssen (72).

Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 80, când Artean, introdus de puţin timp, a fost eliminat pentru un fault dur.

Dacă va trece de Vitesse, Viitorul va juca în turul al treilea preliminar cu câştigătoarea dintre PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, şi FC Basel.