Dennis Man a înscris primul gol al noului sezon de Serie B!

Liga secundă italiană de fotbal a început aseară, cu meciul dintre Parma și nou promovata Bari. S-a terminat 2-2, toate reușitele fiind consemnate în prima repriză. Antrenorul gazdelor, Fabio Pecchia, i-a trimis în teren din primul minut pe Dennis Man și Valentin Mihăilă, ca extreme în ofensiva gazdelor, iar cei doi români i-au răsplătit încrederea. Man a deschis scorul în minutul 4, reușita sa fiind primul gol stagional consemnat în Serie B! Fotbalistul arădean a făcut o cursă excelentă, a intrat în careu și a finalizat acțiunea cu un șut năprasnic, ce s-a dus la colțul lung.

Arădeanul a deschis scorul cu o execuție frumoasă, dar Parma se alege cu doar un punct

Bari a egalat dintr-un penalty cu repetiție, prin Antenucci, în minutul 12, iar apoi Folorunsho a făcut 1-2 în minutul 36, cu o bombă expediată de la 25 de metri. În ultimul minut al prelungirilor primei reprize, Mihăilă a executat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri și a stabilit scorul pauzei, care s-a dovedit a fi și cel final. În partea a doua nu s-a mai marcat, iar Man a fost înlocuit în minutul 72. Fostul fotbalist al UTA-ei a fost, pentru parmalive.com, omul meciului, fiind notat cu 7.

(foto: facebook/parmacalcio1913)