Dennis Man a deschis sezonul cu un euro-gol, în meciul de Cupă dintre Parma și Bari

Dennis Man (24 de ani) are parte de un start bun de sezon la Parma. Internaționarul arădean a înscris în meciul cu Bari, scor 3-0, în Cupa Italiei. ”Cruciații” au deschis scorul în minutul 8 prin Benedyczak, iar Bonny a dublat avantajul Parmei în minutul 34. Dennis Man a profitat de pasa lui Ansaldi și și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 76 al partidei. Fotbalistul a înscris un gol superb, cu călcâiul. Italienii de la Tuttomercatoweb l-au notat pe Dennis Man cu 7,5,  cel mai bun jucător de pe teren! Câteva momente mai târziu, și-a făcut apariția pe teren și Valentin Mihăilă, introdus de către Fabio Pecchia în locul lui Ange-Yoan Bonny.

Publicația italiană l-a descris drept ”devastator” pe Man în titlul articolului, iar la descrierea prestației l-au catalogat drept ”immarcabile”, în traducere ”imposibil de ținut”. ”Când Man avansează spre poartă, mereu creează superioritate numerică. A pus inclusiv un colos precum Di Cesare în dificultate. A strălucit în partea a doua, când a închis tabela cu un călcâi magnific. Imposibil de marcat”, a scris Tuttomercatoweb. După calificarea în Cupa Italiei, pentru Parma urmează debutul în Serie B. Pe 20 august, de la ora 21:30, Parma joacă pe teren propriu cu FeralpiSalo.

Ce au scris italienii despre Man înaintea noului sezon

Înainte de startul noului sezon, internaționalul român a fost lăudat de jurnaliștii din Peninsulă pentru evoluțiile bune arătate pe teren în amicalele jucate de Parma în această vară. De asemenea, italienii au subliniat faptul că acesta ar putea fi anul în care Man se va impune ca titular incontestabil în garnitura de start a ”Cruciaților”.

”Dennis Man se numără, cu siguranţă, printre cele mai fericite cazuri de la Parma, după cantonamentul din această vară, dând mai mult ca niciodată. A marcat cu Elche un gol splendid, care a deschis jocul.

Man pare că a revenit cu atitudinea potrivită şi, cine ştie, poate acesta este anul în care va avea mai multă continuitate, lucrul care îi lipsea fotbalistului român”, au scris jurnaliștii italieni de la Gazzetta di Parma, citaţi de parmalive.com.