Denis Both a aruncat sulița la aproape 75 de metri, dar nu s-a calificat în finala de la Europene

Alexandru Novac s-a calificat, vineri, în finala probei de aruncarea suliţei din cadrul Campionatelor Europene de atletism de la Munchen. Novac, cu o aruncare de 77,68 metri, a prins finala cu a şaptea performanţă din serii. Finala de la aruncarea suliţei are loc duminică, 21 august. Tot la aruncarea suliţei masculin, probă unde concurența a fost acerbă, arădeanul Denis Adrian Both, debutant la un European de seniori, a avut cea mai bună aruncare de 74,62 metri, dar nu a reușit să se califice în finala de 12. El s-a clasat pe locul 8 în grupa A de calificare și per total a avut al 18-lea rezultat, din 24 de sportivi prezenți la start. Rezultatul este însă unul destul de bun pentru el și apropiat de cea mai bună aruncare a sa din acest an, 76,47 metri cu care a cucerit bronzul balcanic de seniori.

Nu prindea însă finala probei de la Europene nici cu acea performanță. Elevul profesorului Constantin Miclea, legitimat la CSM Arad, traversează oricum un an excelent, cu argint la Naționalele de seniori și Internaționalele României și aur la Cupa României de seniori. România participă cu 21 de sportivi (12 fete şi 9 băieţi) la Europenele de la Munchen, din perioada 15-21 august.