Decizie finală: Sepsi OSK – FCU Craiova se rejoacă, oltenii sunt acum favoriți la play-off!

Azi a venit decizia Comisiei de Recurs în scandalul de xenofobie de la meciul Sepsi – FCU Craiova. Partida se va rejuca! După ce inițial s-a decis victoria lui Sepsi cu 3-0, Comisia de Recurs a decis ca meciul să se rejoace din minutul 1. Cel mai probabil, partida se va rejuca joia viitoare, la Sfântu Gheorghe, fără suporterii Craiovei. Meciul se va disputa din minutul 1, deși a fost oprit în minutul 26. Se va menține suspendarea suporterilor olteni la 6 meciuri disputate în deplasare. Lui Sepsi i s-a redus amenda, la 10.000 de lei, iar Craiova va plăti 22.500 de lei. În noul clasament, FCU Craiova a trecut pe locul 6, cu 40 de puncte, iar Sepsi e pe 7, cu 39. Duminică, 12 martie, ora 21, sunt programate meciurile ce pot decide încă din weekend ultima calificată în play-off: FC Hermannstadt – FCU Craiova și FCSB – Sepsi OSK.

Echipa lui Mititelu își poate asigura locul 6 încă de duminică

Doar într-un caz, rejucarea nu va mai avea importanță: Craiova să câștige la Sibiu, iar Sepsi să piardă la FCSB, iar atunci oltenii lui Mititelu sunt calificați matematic în play-off, fără să îi mai intereseze rezultatul partidei de la Sfântu Gheorghe. În toate celelalte variante de rezultate de duminică, ultima echipă de play-off se decide la rejucare, cu avantaj de partea uneia sau alteia la egal, în funcție de rezultatele ultimei etape a sezonului regulat.