Debut dezamăgitor la revenirea acasă: UTA a remizat cu Voluntariul

UTA a obţinut doar o remiză, scor 0-0, în primul oficial de pe noul stadion “Francisc Neuman”. Chiar dacă a pierdut mai mult de o echipă faţă de stagiunea trecută, Voluntariul le-a stricat planurile arădenilor, dornici să marcheze debutul acasă cu o victorie. Încurajaţi chiar şi în această seară de admirabilii ei suporteri, adunaţi în preajma stadionului, UTA nu s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor şi chiar dacă a vrut mult, a reuşit foarte puţin. Prima repriză a meciului a fost destul de echilibrată, cu o uşoară notă de dominare a UTA-ei, care a încercat mai mult şi a fost mai periculoasă. Ocaziile mari aproape că au lipsit, Albu, cu două şuturi din afara careului, apărate de Rîmniceanu şi o reluare a lui Ioniţă din 13 metri, peste poartă, fiind singurele situaţii de poartă. Buhăcianu s-a rupt chiar pe finalul primei reprize şi a fost schimbat la pauză cu Hora. Tot UTA a început mai bine şi partea a doua, iar Florin Ilie a reluat slab, cu capul, din doar şase metri lateral dreapta, după un corner executat de Morar. Balint l-a aruncat în luptă şi pe juniorul Rusu, care şi-a făcut cu ocazia asta şi debutul în Liga 1. Prima mare ocazie s-a consemnat abia în minutul 58, când acelaşi Morar a ratat incredibil, din doar şase metri, singur cu Rîmniceanu, după o centrare perfectă a lui Simo. De la acea fază UTA a scăzut mult ritmul şi practic s-a sufocat în ultimele 25 de minute, acuzând serioase probleme fizice.

Morar a ratat ocazia meciului, şir de accidentări la UTA

S-a accidentat şi Albu, Neluţ Roşu a încheiat meciul într-un picior, iar “roş-albii” au suferit până la final, în faţa forcingului susţinut al Voluntariului. Intrarea pe teren a lui Mailat a produs panică în banda dreaptă a apărării arădene, dar UTA a scăpat ieftin. Deşi a controlat clar finalul de meci, formaţia lui Teja a fost periculoasă doar în prelungiri, când Căpăţână a tras periculos din lovitură liberă de la 18 metri. Moldovan a fost însă atent şi a salvat golul. O prestaţie palidă a “Bătrânei Doamne”, atât ca exprimare cât şi ca potenţial fizic, iar pauza de două săptămâni vine la timp. UTA adună însă două puncte în două etape şi speră să obţină prima victorie a sezonului etapa viitoare, în Trivale, cu o altă nou promovată, FC Argeş. (foto: Inquam Photos / Ciprian Petcuţ)

Formaţii:

UTA: Moldovan – Bustea, Benga, Ilie, Rumpoulakou – Albu (59 Melinte), Roșu – Tescan (54 D.Rusu), Ioniță, Buhăcianu (46 Hora) – Morar (72 C.Rus). Antrenor: Laszlo Balint

Voluntari: Rîmniceanu – Costin, Balaur, Armaş, Vlad – Căpăţînă, Miranda, Gheorghe – Eric (72 Al.Ilie), Al.Stoica (63 Mailat), Grădinaru (94 Kocic). Antrenor: Mihai Teja.