David Mercea este campion naţional la judo U15, Matei Kunszabo a luat argintul la U13! (FOTO)

David Mercea (foto principal) sparge gheața şi obţine prima medalie de aur din acest an în întrecerile naţionale, pentru CSM Arad. Performanţa a fost obţinută la Campionatul Naţional de Judo U15 și U13 (copii 2), desfăşurat în perioada 20-22 mai, la Sibiu. Judoka de la CSM Arad s-au întors acasă cu o medalie de aur, obținută de David Mercea, antrenat de tatăl său, Cristian Mercea, la categoria de greutate -60 kilograme, toate meciurile fiind castigate înainte de limită. Titlul de campion nu este întâmplător, sportivul pregătindu-se de mulți ani, el situându-se din 2018 constant pe podiumul de premiere. La un pas de medalie au fost alţi șase judoka, care au pierdut meciul pentru medalia de bronz: la U15 – Leea Stanciu, Karina Vasi şi Alin Tincu, iar la U13 – Rareş Roșca, Melina Roșca şi Luca Negoiță.

Mercea aduce primul aur al anului pentru CSM Arad, Kunszabo – nume de succes pe tatami!

„A fost o competiţie foarte tare, fiind prezente majoritatea cluburilor din ţară, ţinând cont şi de faptul că nici anul acesta nu au mai avut loc etapele de calificare, astfel că la această competiţie a fost un număr foarte mare de sportivi. Urmează la începutul lunii iunie ultimele finale, cele destinate copiilor U14 si U12, de la care vom veni cu noi medalii”, anunţă antrenorul de la CSM Arad, Dorin Drimbe. CSȘ Gloria Arad a obţinut şi ea medalii la întrecerea de pe Cibin, dar la categoria U13, după cum urmează: Matei Kunszabo – medalie de argint, locul 5 pentru Viviana Acs, locul 7 – Amado Popescu și David Iftimie. Micii judoka sunt pregătiţi de Cristian Mercea şi Luca Kunszabo.