Daniela Dodean e campioana Africii, alături de Al Ahly!

Jucătoarea arădeană de tenis de masă şi-a adăugat încă un trofeu în bogatul său palmares. Dodean a câştigat Liga Campionilor Africii, alături de egiptencele de la Al Ahly. Competiţia s-a desfăşurat la Agadir, în Maroc, iar echipa Danei – cu un singur set pierdut în finală – s-a impus în ultimul act în faţa reprezentantei Nigeriei. Daniela Dodean a mai obţinut alte rezultate notabile în acest an, devenind vicecampioană a Franţei, alături de Sain Quentin, echipă din Hexagon cu care a fost şi sfert-finalistă în Liga Campionilor. Participantă şi la Campionatele Mondiale din Germania, unde a avansat până în optimile probei de simplu şi “16-mile” de la dublu – în deja celebrul tandem cu Eliza Samara – dar şi sfert-finalistă la Top 16 Europa, Dodean (locul 39 în lume) parcurge încă un an notabil în tenisul de masă mondial.