Daniela Dodean are, duminică, misiune imposibilă în Champions League!

Echipa arădencei Daniela Monteiro Dodean, TT Saint Quentin, a pierdut clar manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor la tenis de masă. Franţuzoaicele au cedat cu 0-3 pe teren propriu în faţa fostei campioane continentale Enea Siarkopol Tarnobrzeg (Polonia), formaţie care a contat în prima dispută doar pe jucătoare de origine asiatică! În tur, Dodean a jucat şi ea un meci, pierdut la zero în faţa mai vechii cunoştinţe, chinezoaica Ying Han. Cu Eliza Samara în lot, gazdele sunt mari favorite la calificarea în semifinale, partida retur fiind programată duminică, 23 ianuarie, în Polonia. Tot în sferturi, o altă româncă, Adina Diaconu, are şanse mari de a avansa în careul de aşi, după ce echipa sa, Metz TT, a câştigat în deplasare duelul franţuzesc al acestei faze, 3-2 pe terenul lui Lille Metropole.

Trei românce au şanse mari să pătrundă în careul de aşi

Returul e programat în această seară, la Metz. Şi tot în semifinale are şanse să ajungă încă o jucătoare din ţara noastră, Camelia Iacob, cu o altă formaţie franceză, Etival Clarfontaine, după victoria cu 3-1 din deplasare, pe terenul vicecampioanei „en-titre”, Linz Froschberg! Eastside Berlin, reprezentanta Germaniei, este şi ea ca şi calificată între primele patru echipe ale continentului, după victoria cu 3-0 din tur, în deplasarea de la SKST Plus Hodonin (Cehia). Returul ambelor dispute se va desfăşura tot astăzi.