Dana Dodean, la final de turneu olimpic: „O mare dezamăgire pentru noi, am simţit că puteam mai mult”

Cea mai experimentată jucătoare din naţionala de tenis de masă a României, arădeanca Daniela Monteiro Dodean (33 ani, aflată la a patra ediţie consecutivă a JO), este dezamăgită după ratarea încă unei şanse de a obţine medalia olimpică. Deşi a făcut alături de Eliza Samara un meci mare la dublu, salvând trei mingi de meci ale adversarelor din Hong Kong şi câştigând apoi cu 3-2 la seturi confruntarea inaugurală a sfertului de finală, jucătoarea noastră regretă înfrângerea din primul şi singurul meci al ei individual, la acest turneu olimpic: „A fost primul meu meci individual din această competiţie olimpică. Adversara mea avea nişte feţe chinezeşti de joc (n.r. feţele paletei), la care mi-a trebuit ceva timp să mă adaptez. Iar după ce m-am adaptat la aceste feţe s-a văzut că a fost o mare diferenţă şi poate dacă reuşeam să iau al treilea set, se putea schimba meciul. Îmi pare rău că nu s-a întâmplat. Am simţit că putem după meciul de dublu şi acum este o mare dezamăgire pentru noi. Am simţit că aveam o şansă, având o tragere bună la sorţi şi fără China pe partea noastră. Doar cu Hong Kong, care era mai de bătut. Am luptat toate, am încercat. Suntem de mai mult de 30 zile închişi, am făcut carantina, apoi antrenamente după antrenamente, am luptat, am aşteptat foarte mult aceste meciuri. Am încercat să facem tot, din păcate nu a fost să fie. De data asta chiar am simţit că puteam”, a declarat Daniela Dodean după meciul cu Hong Kong, citată de AGERPRES.

După Europenele din toamnă, Dodean ar putea anunţa dacă vrea să joace şi la Paris 2024

Daniela Dodean a fost învinsă de Doo Hoi Kem cu 3-0 în partida a treia de simplu, după ce a ratat patru mingi de set, meci care a consfinţit victoria echipei Hong Kong cu scorul de 3-1. Jucătoarea de la CSM Arad a promis însă o revanşă la Cluj, gazda Campionatului European pe echipe, unde România îşi apără titlul european de la ediţiile 2017 şi 2019: ”Pentru noi rămâne o mare dezamăgire, i-am dezamăgit pe cei care credeau în noi, ne pare rău. Să sperăm că reuşim să ţinem fruntea sus şi ne revenim. Peste o lună şi jumătate avem Campionatul European la Cluj şi trebuie să ne apărăm titlul european şi să ne reparăm greşeala de aici”. Despre Paris 2024, Dodean a spus că nu este momentul să ia o decizie: În momentul de faţă mă gândesc că mă duc acasă să-mi văd copilul. Nu am văzut-o de o lună şi o săptămână. După care sper să-mi revin psihic, să vedem cum va fi la Campionatul European şi să văd cum se va comporta fizicul meu peste un an-doi. Nu o să zic că nu, că este ultima mea olimpiadă. Poate aşa va fi, nu ştiu acum”.