Dana Dodean a debutat cu victorie în noul an, în derby-ul cu campioana Franţei!

TT Saint-Quentin, echipă pentru care evoluează arădeanca Daniela Monteiro Dodean, a învins cu 3-0 campioana „en-titre” a Franţei la tenis de masă, US Saint-Denis, în primul meci din noul an. Desemnată cea mai bună sportivă a Aradului şi în 2021, Dodean a intrat prima la masa de joc și a învins-o cu un sec 3-0 (7, 7, 7) pe slovaca Barbora Balazova, ea revenind spectaculos în ultimul set, de la 0-4 şi 5-7 şi făcând şase puncte la rând pentru o victorie preţioasă. Celelalte două puncte ale victoriei finale au fost aduse de rusoaica Polina Mikhailova, 3-1 la seturi cu marea speranţă a tenisului de masă din Hexagon, Prithika Pavade şi luxemburgheza Sarah De Nutte, 3-1 cu Leili Mostafavi. În urma acestui rezultat, TT Saint-Quentin urcă pe locul 2 în clasament, la egalitate de puncte (21) cu Entante St Pierraise și la două lungimi în spatele liderului ASRTT Etival.

Urmează duelul cu echipa Elizei Samara, în Liga Campionilor!

Pentru formaţia Danei, care şi-a amânat meciul de aseară, din deplasarea de la Schiltigheim (caz de COVID în lotul gazdelor), urmează marele duel din sferturile Ligii Campionilor, cu echipa poloneză KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg, pentru care joacă Eliza Samara, fostă colegă de dublu şi naţională. Dodean şi Samara au scris împreună istorie, aducând titluri europene pentru România, dar acum vor fi adversare pentru un loc în careul de aşi al celei mai importante competiţii continentale inter-cluburi. Prima manșă a confruntării va avea loc miercuri, 12 ianuarie, de la ora 20:30, la Saint-Quentin, urmând ca returul din Polonia să se dispute pe 23 ianuarie.